Finanse

GPW w centrum uwagi. Nowe cele finansowe

To będzie gorący dzień dla akcjonariuszy GPW. Operator zaktualizował bowiem swoje cele finansowe, a także przedstawił plany dywidendowe.

Marek Dietl, prezes GPW

Foto: materiały prasowe

Nowe założenia strategiczne zakładają, że w 2022 r. GPW będzie miała 470 mln zł przychodów, a EBITDA ma wynieść 250 mln zł. Wskaźnik ROE docelowo ma się kształtować na poziomie 19 proc. przy założeniu, że przejściowo może osiągać niższą wartość ze względu na wydatki na realizację strategii. Z tego też powodu wskaźnik C/I może przejściowo osiągać wartość w przedziale 63-65 proc. Po 2022 r. ma wynieść poniżej 50 proc.

- Strategia #GPW2022 jest procesem ciągłym i długofalowym, który jest na bieżąco monitorowany i uaktualniany. Trzeba pamiętać, że strategię wdrażamy w niezwykle dynamicznie zmieniającym się otoczeniu rynkowym, na które wpływają także często zjawiska od nas niezależne. Chcemy aktywnie reagować na wszelkie zmiany dotykające polski rynek. Dlatego zdecydowaliśmy o uaktualnieniu naszych założeń strategicznych w pespektywie najbliższych czterech lat przy jednoczesnym utrzymaniu kilkunastu kluczowych inicjatyw strategicznych, tj. GPW Growth, Systemu Pożyczek Papierów Wartościowych, GPW Private Market, GPW Ventures czy Platformy Żywnościowej – mówi Marek Dietl, prezes GPW.

GPW jednocześnie zdecydowała o utrzymaniu polityki dywidendowej, która zakłada, że na ten cel będzie przeznaczane co najmniej 60 proc. skonsolidowanego zysku netto (skorygowanego o udział w jednostkach stowarzyszonych). W tym roku GPW chce wypłacić 133,5 mln zł co daje 3,18 zł dywidendy na akcję.

- Dla zabezpieczenia interesów inwestorów, corocznie dywidenda wzrośnie nie mniej niż o 0,1 zł na akcję po 2019 r. do 2022 r. Rosnącej dywidendzie będzie towarzyszyć wdrażanie inicjatyw strategicznych, które w nadchodzących latach pozytywnie wpłyną na wyniki finansowe Grupy. Zdefiniowanie przejrzystych warunków polityki dywidendowej, w tym wartości dywidendy przypadającej na akcję, zagwarantuje naszym inwestorom stabilnie rosnące wypłaty. Zawsze podkreślamy, że nasi akcjonariusze są dla nas priorytetowi i dlatego zdecydowaliśmy się na taki krok – tłumaczy Dietl.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.