REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Indeksy GPW. Ten Square Games czy Getin? Kto w końcu w mWIG40?

Giełda, dobę po podaniu informacji o spółkach awansujących do indeksu mWIG40, zmieniła swoją decyzję. To Getin Holding, a nie Ten Square Games wejdzie do indeksu spółek o średniej wielkości.
Foto: Fotorzepa, Radek Pasterski

GPW w komunikacie opublikowanym w piątek po zakończeniu sesji poinformowała, że to jednak Getin Holding, a nie jak podano w czwartek Ten Squer Games, awansuje do indeksu mWIG40 w ramach marcowej, rocznej rewizji indeksów.

Komunikat wzbudził konsternację. Wprawdzie do faktycznych zmian w portfelach indeksów jest jeszcze trochę czasu, bo wejdą w życie po piątkowej sesji 15 marca (czyli pierwszą z nowym składem będzie w poniedziałek, 18 marca), ale inwestorzy handlujący w piątek akcjami obu spółek bazowali na nieprawdziwych informacjach podanych przez samą GPW.

"Publikacja niewłaściwych informacji w komunikacie z dn. 28 lutego 2019 roku jest przedmiotem wewnętrznej analizy. Informacje zawarte w tym komunikacie miały charakter zapowiedzi zmian w składzie portfeli indeksów giełdowych, które zostaną przeprowadzone po sesji giełdowej w dniu 15 marca 2019 roku i nie miały wpływu na bieżącą kalkulację indeksów. 1 marca 2019 roku, po zidentyfikowaniu nieprawidłowości, GPW niezwłocznie opublikowała zaktualizowany komunikat dotyczący rocznej rewizji portfeli indeksów" - podała GPW w oświadczeniu.

Historia pokazuje, że wpływ komunikatu o zmianie indeksu najczęściej nie miał istotnego wpływu na notowania spółek. Chyba, że chodziło o zagraniczne indeksy takie jak MSCI Poland czy FTSE Emerging Markets, wobec których benchmarkują się fundusze pasywnie zarządzane, których skala na GPW jednak jest niewielka i zmiany w warszawskich indeksach nie mają wielkiego odzwierciedlenia na notowania. W piątek notowania Ten Square Games, czyli podczas pierwszej sesji, gdy inwestorzy myśleli, że spółka awansuje do mWIG40, zyskały 2,7 proc. W takim samym stopniu kurs urósł w czwartek, gdy jeszcze decyzja ta nie była znana (pierwotny komunikat o awansie był po zakończeniu czwartkowej sesji). Notowania Getin Holdingu również zyskały – w czwartek o 6 proc., a w piątek o 4,4 proc.

Czytaj także: Kapitał patrzy na indeksy MSCI czy FTSE. Awanse i spadki a kursy firm

Zmiana decyzji giełdy oznacza, że indeks sWIG80 opuści BSC Drukarnia Opakowań, a nie jak wcześniej podano Ten Square Games.

Pozostałe decyzje indeksowe GPW nie zmieniły się. Po sesji 15 marca zostanie przeprowadzona roczna rewizja indeksów, w wyniku której Dino Polska i Play zastąpią Energę i Eurocash w indeksie WIG20. Do mWIG40 oprócz Getin Holdingu ma wejść także VRG (dawniej Vistula). Indeks średnich spółek mają opuścić spółki Sanok i Pfleiderer.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA