REKLAMA
REKLAMA

Finanse publiczne

Zerowy deficyt się oddala

Im wolniej rośnie gospodarka, tym wolniej rosną wpływy z podatków do kasy państwa. W tym roku ta zasada także może odbić się na kondycji finansów państwa, ale m.in. dzięki wysokiej inflacji, tragedii raczej nie będzie.
Foto: Adobestock

Prognozy dla wzrostu PKB w 2020 r. są coraz słabsze, pojawiają się już nawet oczekiwania, że wyniesie on tylko 2,7 proc. PKB. Tymczasem budżet państwa został zaprojektowany przy założeniu, że PKB wzrośnie o 3,7 proc. – Obecne otoczenie makroekonomiczne na pewno nie jest korzystne dla budżetu – przyznaje Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Millennium Banku.

– Rosną obawy, jak tegoroczny budżet poradzi sobie z nową sytuacją – zauważa też Piotr Bielski, główny ekonomista Santander Bank Polska. – Bo wstępne szacunki pokazują, że w IV kwartale ubiegłego roku spowolnienie tempa rozwoju było głębsze, niż można się było spodziewać. Co gorsza, wyraźnie spowolniła konsumpcja prywatna i podobnie może być w tym roku. A to właśnie popyt gospodarstw domowych ma największy wpływ na dochody państwa z podatków pośrednich – wyjaśnia Bielski.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
    Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA