Niemal 40 mld zł deficytu w budżecie. Wpływy z VAT na minusie

Mimo powrotu 5 proc. stawki VAT na żywności, dochody z tego podatku w samym kwietniu spadły w porównaniu z kwietniem zeszłego roku. Jak to wyjaśnia resort finansów?

MF: Od 2025 roku wchodzimy na ścieżkę redukcji deficytu

Jeszcze w tym roku dziura w kasie państwa ma być tak samo wysoka jak w 2023 r. sięgając 5,1 proc. PKB. Ale od przyszłego roku deficyt sektora ma już wyraźnie spadać o średnio ok. 0,6 pkt. proc. – wynika planu finansowego państwa przyjętego przez rząd.

Groźne prognozy Ministerstwa Finansów dla długu

Nasz dług publiczny jest na ścieżce do przekroczenia unijnego limitu 60 proc., a koszty obsługi zadłużenia okazują się jednymi z najwyższych w UE – ujawnia Ministerstwo Finansów w Białej Księdze.

Jaki stan kasy państwa według nowego rządu

Szybkie powołanie niezależnej Rady Fiskalnej, systematyczne raportowanie o wydatkach funduszy pozabudżetowych – takie m.in. plany przedstawia MF w „Białej księdze finansów publicznych”. Problemem jest też rosnąca luka VAT, która w 2023 r. wyniosła 15,8 proc.

Ponad 24 mld zł dziury w budżecie po I kwartale

Choć dochody kasy państwa rosną w niezłym tempie, jeszcze szybciej zwiększają się wydatki, w tym na 800+ czy na podwyżki płac dla nauczycieli - wynika z danych Ministerstwa Finansów.

Domański: Budżet wygląda "całkiem dobrze"

W budżecie państwa na koniec marca br. odnotowano 24 mld zł deficytu i "budżet wygląda całkiem dobrze", poinformował minister finansów Andrzej Domański.

Duża nadwyżka w kasie państwa w styczniu

W pierwszym pełnym miesiącu swojego urzędowania nowy minister finansów „wypracował” 13,7 mld zł nadwyżki w budżecie państwa. W kolejnych miesiącach pojawi się jednak deficyt.

Znamy deficyt budżetu za 2023 rok. Zawiodły VAT i CIT

Kasa państwa zamknęła się w minionym roku dziurą na poziomie 85,6 mld zł. Przyczyniły się do tego i dochody niższe od zaplanowanych i rosnące dynamicznie wydatki.

Sejm uchwalił budżet na 2024 r. Teraz Senat

Głosami posłów Koalicji 15 października Sejm uchwalił w czwartek ustawę budżetową na ten rok. – To budżet dla ludzi, w którym realizujemy swoje obietnice wyborcze – przekonują premier i minister finansów.

Sejm przyjął budżet na 2024

Sejm przyjął budżet na 2024. Za głosowało 240 posłów. Przeciw było 191 posłów, 3 wstrzymało się.

Sejm pracuje nad budżetem na 2024 r. Terminy napięte

W Sejmie odbyły się we wtorek drugie czytania ustawy budżetowej oraz ustawy okołobudżetowej na ten rok. W wieczornych głosowaniach, tę drugą posłowie uchwalili ponownie, po tym jak jej pierwszą wersję zawetował prezydent.

Rząd Donalda Tuska ustalił limit deficytu. 184 mld zł dziury w budżecie w 2024 roku

Limit deficytu w budżecie państwa na 2024 r. nowy rząd ustalił na 184 mld zł – podał minister finansów Andrzej Domański na konferencji prasowej. To niemal 20 mld zł więcej niż w projekcie PiS-u.

Finanse publiczne w kryzysie. Przedstawiono program ich naprawy

Wszystkie wydatki publiczne realizowane dotąd przez fundusze Banku Gospodarstwa Krajowego powinny być włączone do budżetu państwa. Należy tez powołać Fundusz Restrukturyzacji Zadłużenia BGK i PFR, który będzie obsługiwał ten dług aż do zapadalności. To dwie z 25 rekomendacji naprawy finansów publicznych, które znalazły się z opracowaniu (policy paper) „Stabilny i przejrzysty budżet pod kontrolą obywateli. Plan naprawy finansów publicznych” Sławomira Dudka i Ludwika Koteckiego.

S&P utrzymała ocenę wiarygodności kredytowej Polski

Agencja ratingowa S&P utrzymała ocenę wiarygodności kredytowej Polski na niezmienionym poziomie. Kilka lat wysokiego deficytu sektora finansów publicznych nie doprowadzi jej zdaniem do nadmiernego wzrostu zadłużenia.

Dług Skarbu Państwa już o 33 mld zł wyższy

Na koniec lipca zadłużenie SP wyniosło 1271 mld zł. W kolejnych miesiącach zapewne jeszcze wzrośnie, bo potrzeby budżetu są coraz większe.

Polska złota reguła fiskalna przestaje działać

Kiedyś inwestorzy interesowali się naszą stabilizującą regułą wydatkową, to był ważny wyznacznik w ocenie działań rządu, teraz już nikt nawet o nią nie pyta, skoro władza zmienia ją za każdym razem, gdy chce wydawać więcej – ocenia jeden z ekonomistów.

Opozycja do rządu: "Po cichu zabieracie pieniądze, potem dajecie jako prezenty"

- Zabieracie Polakom pieniądze po cichu, a potem głośno rozdajecie jako prezenty od władzy – zarzuciła rządzącym Lewica podczas czwartkowej debaty nad nowelizacją budżetu. Koalicja Obywatelska zaproponowała, by 800+ obowiązywało już od czerwca.

Dług i deficyt mają wzrosnąć w tym roku

Luka w finansach państwa ma sięgnąć w tym roku nawet 4,7 proc. PKB – wynika z rządowych prognoz, które są przedstawiane z wyprzedzeniem.