Energetyka

Enea: Kozienice zmagają się z brakiem węgla

Remonty polskich elektrowni węglowych nie skończą się wraz z końcem roku. W czwartek 30 grudnia planowane i awaryjne remonty pozbawią nas mocy rzędu ok. 14,4 GW. O skali problemu mówi przykład Elektrowni Kozienice.
Foto: Adobestock

W drugim co do wielkości kompleksie energetycznym w Polsce, w Elektrowni Kozienice, w efekcie remontów awaryjnych oraz ubytków mocy w czwartek nie było dostępnej mocy rzędu 1,7 GW z 4 GW łącznej mocy zainstalowanej w tym obiekcie. Czy chodzi więc o awarie bloków? Nie. Problemem są braki węgla energetycznego. Enea przekazała „Parkietowi", że postoje w pracy bloków węglowych są spowodowane bieżącymi remontami oraz ograniczeniami zapasów węgla. „Sytuacja ta spowodowana jest istotnym wzrostem produkcji energii elektrycznej wynikającej ze znacznie wyższego niż planowane zapotrzebowania Krajowego Systemu Energetycznego. Enea podejmuje działania w celu zabezpieczenia zasobów paliwa zarówno na podstawie obwiązujących umów, jak i dodatkowych zakupów" – podkreśla Enea.

Bogdanka, będąca zapleczem surowcowym Enei, podkreśla zaś, że realizuje w pełni zawarte na rok 2021 kontrakty na dostawy węgla dla odbiorców wewnątrz Grupy Enea, w tym dla Kozienic. „Nie notujemy opóźnień w realizacji tych kontraktów. Zgodnie z publikowanymi raportami bieżącymi dotyczącymi zawieranych kontraktów przez naszą spółkę z odbiorcami w ramach Grupy Enea, a więc Enea Wytwarzanie Kozienice i Enea Elektrownia Połaniec, nasza kopalnia w roku 2021 zawarła umowy dodatkowe w ramach Grupy dotyczące dostaw węgla energetycznego w odpowiedzi na większe zapotrzebowanie na węgiel" – podkreśla Bogdanka. Biorąc pod uwagę stanowisko Enei i Bogdanki, można więc sądzić, że dostawy lubelskiego węgla nie nadążają za rosnącym zapotrzebowaniem na surowiec. Cel produkcyjny Bogdanki w 2021 r. został i tak podwyższony w trakcie roku już do 9,6 mln ton.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.