Energetyka

Energa. Prezes ery przejęcia

Były prezes spółki Orlen Paliwa Jacek Goliński będzie od 17 grudnia kierować koncernem Energa. W ten sposób kończy się, trwający ponad rok, okres „pełniących obowiązki prezesa" w Enerdze. Nominacja ma zapewne związek z nadchodzącą operacją przejęcia koncernu przez PKN Orlen.
Foto: Fotorzepa, Waldemar Kompała

Jacek Goliński ma już pewne doświadczenia z Energą: w 2017 r. był dyrektorem generalnym oddziału Gdańsk w spółce Energa Operator. Ale ważniejszy wydaje się być fakt, że przez ostatni rok – od października 2018 r. – kierował spółką Orlen Paliwa.

Goliński jest absolwentem Wydziału Marketingu i Zarządzania Politechniki Koszalińskiej oraz m.in. studiów podyplomowych executive master of business administration Wyższej Szkoły Handlu i Usług w Poznaniu. Do zarządu wchodzi w towarzystwie Adrianny Sikorskiej – wcześniej prezes zarządu Orlen Ochrona oraz wiceszefowej biura Grupy Kapitałowej Orlen. W Enerdze będzie ona pełnić funkcję wiceprezesa ds. komunikacji. Dotychczasowy p.o. prezesa Grzegorz Ksepko zachowa stanowisko wiceprezesa ds. korporacyjnych. Stanowiska wiceprezesa zarządu ds. finansowych i wiceprezesa ds. operacyjnych będą zajmować odpowiednio Jacek Kościelniak i Dominik Wadecki.

Wśród państwowych firm energetycznych Energa najszybciej jeździ na karuzeli kadrowej: w ciągu ostatnich czterech lat spółka miała już siedmiu prezesów, z czego ostatni – Arkadiusz Siwko – kierował firmą zaledwie 29 dni.

Trudno nie wiązać ostatnich powołań do zarządu Energi z ogłoszonym przeszło tydzień temu zamiarem przejęcia koncernu przez PKN Orlen. Paliwowy gigant chce odkupić minimum 66 proc. akcji Energi (jak można przyjąć – głównie od Skarbu Państwa, właściciela 51,52 proc.), wyceniając je na 7 zł każda. Jeżeli inwestorzy postanowią skorzystać z oferty, przejęcie może zostać sfinalizowane w kwietniu 2020 r. Eksperci spekulują, że przejęcie może służyć dokapitalizowaniu projektu budowy elektrowni Ostrołęka C. m.j.

Notowania akcji na stronie:

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.