Chemia

Azoty: eksplozja cen surowców

Zarząd chemicznej grupy spodziewa się w tym roku zdecydowanego wzrostu cen substancji petrochemicznych i gazu ziemnego, co może zahamować tempo wzrostu marż.

Tomasz Hinc, prezes Grupy Azoty.

Foto: materiały prasowe

– To, co się teraz dzieje na rynku surowcowym, to jest eksplozja wzrostu cen. Od 20 lat nie pamiętam takiej zmiany stawek w ciągu zaledwie jednego miesiąca – alarmuje Witold Szczypiński, wiceprezes Grupy Azoty. Jako przykład podaje rosnące dynamicznie ceny benzenu, które będą ciążyć na wynikach biznesu produkcji tworzyw i wyrobów chemicznych. – Częściowo nadążamy za tym, podnosząc ceny naszych produktów, ale istotne profity z tych podwyżek będziemy czerpać dopiero po przełamaniu tego maksimum na cenach surowców – podkreśla Szczypiński.

Zarząd wskazuje też na rosnące ceny gazu ziemnego, które są istotnym surowcem do produkcji nawozów. – Spodziewamy się, że wysokie ceny gazu utrzymają się dłużej – wskazuje wiceprezes Azotów. Ten trend może wpływać na obniżenie tempa wzrostu marż na produkty grupy. Niemniej analitycy wskazują, że rynkowe notowania podstawowych nawozów sprzyjają obecnie producentom.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na roczny dostęp do parkiet.com
    Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.