REKLAMA
Czytaj e-wydanie
REKLAMA

Chemia

Nowy asortyment

Grupa kapitałowa poszerzy ofertę produktów.
Foto: Adobestock

PCC Exol, grupa specjalizująca się w produkcji środków powierzchniowo czynnych wykorzystywanych m.in. w branżach chemii gospodarczej i przemysłowej, włókienniczej oraz tworzyw sztucznych, mocno inwestuje w rozwój działalności. W I kwartale planowane jest m.in. zakończenie projektu dotyczącego uruchomienia pilotażowej instalacji w Wytwórni Siarczanowane II w Brzegu Dolnym. Będzie służyć do opracowywania technologii produkcji nowych tak zwanych anionowych związków powierzchniowo czynnych. Dzięki niej spółka chce poszerzyć gamę produktów. Z ostatnich informacji wynika, że w fazie projektu koncepcyjnego jest budowa nowego ciągu produkcyjnego na Wytwórni Etoksylatów w Płocku.

Ponadto na etapie dopracowywania technologii były przygotowania do budowy suszarni surfaktantów anionowych. PCC Exol prowadzi też inwestycję, która pozwoli na zwiększenie zdolności produkcji estrów fosforowych.

Przy realizacji inwestycji spółka chce wykorzystać dwa zezwolenia na działalność w specjalnej strefie ekonomicznej. Dzięki temu liczy, że będzie mogła skorzystać ze zwolnień z podatku dochodowego.

PCC Exol zwraca uwagę na pojawiające się problemy dotyczące specjalnych stref ekonomicznych.

Przede wszystkim w naszym kraju i Unii Europejskiej podejmowane są liczne działania legislacyjne zmieniające brzmienie przepisów dotyczących pomocy publicznej, w tym ustawy o wspieraniu nowych inwestycji. Zmienia się też wykładnia regulacji, a to nie ułatwia działalności. PCC Exol przekonuje, że na bieżąco śledzi zachodzące zmiany i stara się dostosowywać do zmieniających się oczekiwań w zakresie sposobu realizacji inwestycji czy działań objętych dofinansowaniami. Przyznaje, że nie ma gwarancji dotyczącej poprawności stosowanych przez grupę interpretacji prawnych czy prawnopodatkowych.

Na razie giełdowi inwestorzy z efektów działalności grupy są zadowoleni, czego odzwierciedleniem jest wzrost kursu akcji do ponad 1,8 zł, z poniżej 1,6 zł odnotowywanych jeszcze we wrześniu. To w dużej mierze konsekwencja istotnego wzrostu zysków pomimo spadku przychodów. TRF

Notowania akcji na stronie:

www.parkiet.com/spolka/pcc_exol

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA