REKLAMA
REKLAMA

Byki i niedźwiedzie tygodnia

Wakacyjna hossa łapie zadyszkę

WIG20 i mWIG40 weszły w fazę korekty. Tylko maluchy trzymają byczą formę.
Foto: Adobestock

Od połowy maja do początku minionego tygodnia WIG20, mWIG40 i sWIG80 zyskały odpowiednio: 9 proc., 4,5 proc. i 4,6 proc. Z wyjątkiem tego ostatniego pozostałe indeksy wyraźnie ostatnio osłabły. Ich notowania weszły w układ korekty i zbliżyły się do ważnych krótkoterminowych wsparć. Zanim jednak o wykresach będzie mowa, warto wyjaśnić przyczynę ostatniej słabości. Okazuje się, że rynek nie może rosnąć bez monetarnej kroplówki. Kluczowym wydarzeniem minionego tygodnia było posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego i decyzje dotyczące zarówno stóp procentowych, jak i wznowienia programu luzowania ilościowego. W obliczu ostatnich, bardzo słabych, danych z gospodarek Niemiec i strefy euro (wskaźniki PMI, Ifo poniżej prognoz) inwestorzy oczekiwali, że cięcie stóp nastąpi już podczas lipcowego posiedzenia. Nic takiego się nie stało i rynki akcji zareagowały spadkami. WIG20 stracił w czwartek 1,1 proc. To była druga z najgorszych sesji w lipcu. Dodam, że DAX stracił w tym dniu aż 1,3 proc., co pokazuje, jak bardzo rynki są zależne od banków centralnych.

Efekt na wykresach jest taki, że WIG20 stracił w minionym tygodniu 1,6 proc. i naruszył poziom 2300 pkt. O 9 pkt niżej znajduje się lipcowy dołek. Warto więc w najbliższym tygodniu obserwować poziom 2291 pkt. Jego przebicie będzie krótkoterminowym sygnałem sprzedaży i otworzy drogę do 2270 pkt lub nawet 2250 pkt. Pocieszające jest to, że w okolicy 2291 pkt przebiegają obecnie średnie kroczące z 50 i 200 sesji. Mamy więc na wykresie kumulację ważnych ruchomych wsparć. Z punktu widzenia analizy technicznej to powinno działać mobilizująco na obóz byków. Oporem na najbliższe dni jest lipcowe maksimum, czyli 2363 pkt. Jego pokonanie otworzy drogę na tegoroczne szczyty i byłoby sygnałem do kontynuacji wakacyjnej hossy.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Czytaj "Parkiet" przez kwartał GRATIS i uzyskaj dostęp do wszystkich treści
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA