Budownictwo

Erbud: czas na trójkę z przodu

Grupa spodziewa się w tym roku pierwszy raz wypracować 3 mld zł przychodów, w przyszłym więcej.
Foto: materiały prasowe

- Na rynku jest bardzo dużo zamówień, biorąc pod uwagę część backlogu przypadającą do realizacji w II półroczu, w całym 2021 r. grupa powinna pierwszy raz w historii przekroczyć 3 mld zł przychodów przy dobrej rentowności – powiedział na konferencji Dariusz Grzeszczak, prezes Erbudu. – W 2022 r. poziom ponad 3 mld zł wydaje się oczywisty – dodał.

Erbud to generalny wykonawca inwestycji kubaturowych i przemysłowych, w grupie jest też Onde, niedawny debiutant, budujący instalacje OZE i uzupełniająco drogi. Onde poniosło wyniki skonsolidowane w I półroczu, mimo to kurs przed południem praktycznie stał w miejscu (nieco ponad 26 zł, czyli ceny z IPO), podczas gdy notowania Erbudu rosły o nawet 4,4 proc., do 84,6 zł.

Grupa w I połowie 2021 r. wypracowała 1,29 mld zł, o 19 proc. więcej niż rok wcześniej. Zysk brutto ze sprzedaży zwiększył się o aż 70 proc., do 128 mln zł. Zysk operacyjny wyniósł 30 mln zł, o 42 proc. więcej rok do roku, jednak w tym roku wynik został obciążony niegotówkowym kosztem emisji dla pracowników spółki zależnej Onde. Bez tego zysk operacyjny wyniósł 58 mln zł.

Największy udział w zysku brutto ze sprzedaży miało Onde, niedawny debiutant giełdowy, zajmujący się budową dużych instalacji fotowoltaicznych i wiatrowych, a także uzupełniająco budownictwem drogowym. W wynikach grupy zaksięgowano 60 mln zł, to prawie cztery razy więcej niż rok wcześniej. Rentowność sięgnęła 12 proc., czyli 1 pkt proc. więcej niż rok wcześniej. Budownictwo kubaturowe w kraju przyniosło 35 mln zł, o 11 proc. więcej niż rok wcześniej – rentowność wzrosła z 5 do 7 proc. Trzecia lokata przypadła na segment przemysłowy za granicą – zysk wzrósł o ponad 12 proc., do 11,1 mln zł przy stabilnej 19-proc. marży.

Na koniec czerwca portfel zamówień grupy miał wartość 2,85 mld zł z czego 1,61 mld zł przypadało na budownictwo kubaturowe w kraju, 553 mln zł na projekty OZE Onde a 358 mln zł na budownictwo drogowe realizowane również przez Onde.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.