Budownictwo

Polimex Mostostal: Dobre widoki grupy na obroty i marże

Na koniec ub.r. wartość portfela zamówień Polimeksu Mostostalu sięgała 5,32 mld zł, z czego do realizacji w 2021 r. przypadało 2,2 mld zł. Celem grupy jest utrzymywanie takiego backlogu i uzyskiwanie rocznych obrotów rzędu 2 mld zł. Zdaniem prezesa Krzysztofa Figata są duże szanse, że w tym roku to się w końcu uda.
Foto: parkiet.com

W wynikach za 2020 r. widać już potężną zmianę jakościową. Mimo pandemii skonsolidowane przychody wzrosły o 1,6 proc., do 1,62 mld zł, przy czym w ubiegłym roku około 300 mln zł pochodziło jeszcze z megakontraktu na Elektrownię Opole. Nawet bez strategicznego zlecenia w 2020 r. przychody z energetyki wyniosły 603 mln zł, o prawie 8 proc. więcej rok do roku, a w miejsce 1,7 mln zł straty operacyjnej pojawiło się 31 mln zł zysku. Prezes Figat wskazał, że energetyka odchodzi od dużych projektów węglowych, za to dużo się dzieje, jeśli chodzi o elektrociepłownie czy spalarnie.

Wzrost sprzedaży o 20 proc., do prawie 350 mln zł, zanotowany został na rynku ropy, gazu i chemii, a zysk operacyjny był ponad dwa razy większy, sięgając 28 mln zł. Produkcja zbiorników magazynowania paliw dla PERN-u, Orlenu czy Lotosu oraz remonty instalacji (głównie w zachodniej Europie) to rynek, który pozwoli w bieżącym roku dalej zwiększyć przychody.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na roczny dostęp do parkiet.com
    Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.