Budownictwo

Korekta w pozwoleniach przejściowa?

Styczeń przyniósł mocny spadek pozwoleń na budowę dla firm, odmiennie niż w przypadku inwestorów indywidualnych. Eksperci uważają, że nie jest to jeszcze powód do większego niepokoju.

Nowy rok u deweloperów rozpoczął się mocnym spadkiem liczby uzyskanych pozwoleń na budowę.

Foto: Archiwum

W styczniu deweloperzy uzyskali pozwolenie na budowę 11,5 tys. lokali, o 17,8 proc. mniej niż rok wcześniej – wynika z szacunków GUS. W styczniu br. notowany był 3-proc. spadek, a w całym 2019 r. – wzrost o 4,6 proc.

Administracyjny zator

– Niższa liczba pozwoleń na budowę nas martwi, przestoje w wydawaniu decyzji przez organy samorządowe są bardzo dużym problemem – mówi Konrad Płochocki, dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich. – Przedłużają się procesy w ustaleniach decyzji środowiskowych, uzgodnień z konserwatorami czy zarządcami dróg. Powoduje to dalszy wzrost cen mieszkań w sytuacji, gdy popyt przewyższa podaż – zaznacza. Jego zdaniem krokiem w dobrą stronę jest procedowanie w prawie budowlanym kar finansowych dla gestorów infrastruktury za opóźnienia w przypadku niewydania warunków przyłączy. PZFD zwrócił się do resortów klimatu i rozwoju o wprowadzenie analogicznych regulacji, które nakładałyby kary za przekroczenie terminów na urzędy.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.