Budownictwo

Eksperci oczekują stabilizacji na rynku

Styczeń nieco zaskoczył mocnym wzrostem produkcji budowlano-montażowej, jednak całoroczna dynamika ma być bliższa zera.
Foto: Fotorzepa, Piotr Guzik

W styczniu produkcja budowlano-montażowa wzrosła o 6,5 proc. rok do roku, gdy ankietowani przez nas ekonomiści spodziewali się kontynuacji spowolnienia po październiku, listopadzie i grudniu ub.r.

Powtórka rekordu?

– To, że rok rozpoczął się od wzrostu, z pewnością jest dobrą wiadomością dla firm budowlanych i ich dostawców, pozwoli im pewniej wejść w realizację planów. 6,5-proc. wzrost jest częściowo efektem niskiej bazy – w styczniu 2019 r. wzrost wyniósł skromne 3,2 proc. – mówi Bartłomiej Sosna, ekspert w firmie analitycznej Spectis. – Wyjątkowo ciepły styczeń wyraźnie podbił dynamikę w budownictwie inżynieryjnym. Z kolei wyraźne wyhamowanie w kubaturówce to bardziej rezultat spowolnienia na rynku komercyjnym niż mieszkaniowym. Wynik styczniowy nie oddaje w pełni bieżącej sytuacji w budownictwie, która nie jest aż tak pozytywna. Nie widzimy większych szans na wzrost rzędu 6,5 proc. w całym roku. Bieżące wskaźniki wyprzedzające nadal wskazują na to, że roczna realna dynamika zmierza w okolice 0 proc., co oznacza utrzymanie przerobów w okolicach rekordowo wysokiego poziomu z 2019 r. – podkreśla. Prowadzony przez Spectis monitoring 2 tys. największych inwestycji wskazuje na bliski początek realizacji wielu kolejnych przedsięwzięć o wartości 1 mld zł lub więcej, w przypadku których 2019 r. upłynął na pracach projektowych i przygotowawczych.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.