Budownictwo

Budimex. Za mało rąk do pracy

Nawet 27 proc. firm w Polsce deklaruje duże problemy ze znalezieniem pracowników o odpowiednich kwalifikacjach, a kolejne 43 proc., że jest to dla nich pewien kłopot – wynika z raportu ManpowerGroup. O braku rąk do pracy często mówi branża budowlana.

Dariusz Blocher, prezes Budimeksu.

Foto: materiały prasowe

– Dostępność pracowników w ciągu ostatniego roku poprawiła się, ale cały czas niedobór na tym rynku można szacować na 80 tys. osób wobec 130–150 tys. w poprzednich latach. Największym problemem jest dostęp do osób z wykształceniem i doświadczeniem inżynierskim, kierowników robót na rynkach kolejowym i sieciowym – mówi Michał Wrzosek, rzecznik Budimeksu (generalny wykonawca numer jeden w Polsce). Wskazuje, że dla pełnej oceny sytuacji brakuje nam pełnych danych o wpływie cudzoziemców na rynek pracy w budownictwie. Trudno też przesądzać, czy wzrost rynku budowlanego wynika z tego, że więcej jest realizacji, czy też z tego, że produkcja jest droższa niż wcześniej.

– Wydaje się, że sytuacja na rynku pracy może się teraz ustabilizować, o ile nie będzie dużego wysypu nowych przetargów na rynku. To będzie zależało przede wszystkim od GDDKiA oraz PKP PLK, którym wciąż pozostała do ogłoszenia duża pula inwestycji przewidzianych w aktualnych programach. Wiele też będzie zależało od tego, jak wejdziemy w nową perspektywę unijnego budżetu – mówi Wrzosek. Dodaje, że zagadką pozostaje potencjalny wpływ otwarcia w tym roku niemieckiego rynku pracy na obywateli spoza UE. – Szacujemy, że w przypadku budownictwa 15–20 proc. Ukraińców pracujących obecnie w Polsce może zdecydować się na wyjazd – mówi Wrzosek. ar

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.