REKLAMA
REKLAMA

Banki

Bufory kapitałowe w dół

Komisja Nadzoru Finansowego przekazała bankom informacje dotyczące tzw. bufora stress-testowego, czyli dodatkowego wymogu kapitałowego, który doliczany jest do podstawowych wymogów kapitałowych. W większości okazały się niższe niż rok temu.
Foto: Bloomberg

Zgodnie z podaną na początku grudnia polityką dywidendową KNF dla banków na 2020 r. bufor stress-testowy dotyczy banków chcących wypłacić 100 proc. zysku. Powinny one spełniać takie same kryteria jak te wypłacające 50–75 proc. rocznego zarobku, ale ich wskaźniki powinny być dodatkowo powiększone o przedmiotowy bufor. Wprawdzie Pekao i Handlowy, które dzięki wysokim nadwyżkom kapitału jako jedyne z GPW przez lata były w stanie wypłacać całość zysków, już zmniejszyły wskaźnik wypłaty do 75 proc., ale może to być istotne dla banków frankowych, takich jak Millennium i mBank, które muszą celować w osiągnięcie wskaźnika pozwalającego na wypłatę 100 proc. zysku, bo później jest on obniżany o tzw. kryteria dywidendowe K1 i K2.

To pierwsze bazuje na udziale tych hipotek w portfelu banku (nadal udział powyżej 10 proc. obniża stopę wypłaty o 20 pkt proc., ponad 20 proc. – o 30 pkt proc., a powyżej 30 proc. – o 50 pkt proc.). K2 bazuje na udziale hipotek walutowych z lat 2007 i 2008 w portfelu walutowych kredytów mieszkaniowych (nadal bankom z udziałem powyżej 20 proc. obniży to stopę wypłaty o 30 pkt proc., a powyżej 50 proc. – o 50 pkt proc.).

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
    Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA