Banki

Prognozy są słabsze, odpisy banków wzrosną

Tempo wzrostu PKB będzie hamować, co w obliczu konieczności aktualizacji prognoz w modelach ryzyka banków przyczyni się do wzrostu odpisów.
Foto: AFP

Jeszcze wiosną ekonomiści podnosili tempo wzrostu polskiej gospodarki. Teraz prognozy są obniżane. Na przykład ekonomiści Credit Agricole obniżyli prognozę dla wzrostu naszego PKB na ten rok do 4,4 proc. z 4,7 proc. (w kwietniu i czerwcu ją podnosili). Eksperci mBanku, którzy wcześniej byli największymi optymistami, zrewidowali w dół prognozę wzrostu do 4,6 proc. z 5 proc. Głównymi powodami są słabości gospodarki światowej, w tym osłabienie aktywności handlowej ze względu na wojny handlowe oraz hamowanie inwestycji publicznych.

Korekty i aktualizacje

Banki to jedna z najbardziej procyklicznych branż, która w okresie wzrostu gospodarczego korzysta z większego popytu na kredyt i poprawy ich spłacalności, dzięki czemu rosną przychody, a koszty ryzyka są w ryzach. Jednak w razie spowolnienia popyt na kredyty maleje, a odpisy rosną. Okazuje się, że dla banków spowolnienie w tym cyklu może mieć większe znaczenie niż zwykle właśnie ze względu na odpisy.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: kup kwartalną e-prenumeratę, dostaniesz kolejny kwartał gratis!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.