Banki

Rywale zyskają kosztem banków frankowych

Gdy jedne banki będą ponosić duże koszty sądowych porażek w sprawach hipotek walutowych, inne zwiększą udziały w polskim rynku.
Foto: Adobestock

Oczekiwany we wrześniu wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który prawdopodobnie będzie pozytywny dla frankowiczów, może zwiększyć liczbę i tak coraz liczniej pojawiających się wyroków skrajnie niekorzystnych i kosztownych dla banków orzeczeń krajowych sądów.

Nierówny wpływ

To, wraz z rosnącym kursem franka szwajcarskiego, będzie zwiększać liczbę pozwów sądowych wnoszonych przez klientów. Związek Banków Polskich szacuje, że niekorzystne orzeczenia w sprawach frankowych mogą kosztować sektor nawet ponad 60 mld zł. Tak wysoki koszt jest raczej mało prawdopodobny, ale nawet znacznie niższy może przemodelować polski rynek bankowy.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: kup kwartalną e-prenumeratę, dostaniesz kolejny kwartał gratis!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.