Banki

Citi Handlowy. Jest nadzieja na dywidendę

– Będziemy się koncentrować na tych segmentach, w których jesteśmy silni, czyli na bankowości instytucjonalnej, rynku walutowym, łącznie z instrumentami pochodnymi, czy na bankowości inwestycyjnej. Celem jest powrót do rentowności w bankowości detalicznej. W tym roku przychodowo powinniśmy mieć odbicie w bankowości detalicznej – mówi Sławomir Sikora, prezes Banku Handlowego.
Foto: materiały prasowe

W 2020 r. bankowość detaliczna zanotowała ponad 350 mln zł straty brutto w porównaniu z prawie 160 mln zł zysku w 2019 r. Oprócz niemal 30-proc. spadku wyniku z odsetek oraz prawie 20-proc. z opłat i prowizji przyczynił się do tego 40-proc. wzrost odpisów kredytowych. Słabe rezultaty biznesu detalicznego zmusiły bank do odpisu wartości firmy (goodwill) w tej części w wysokości prawie 215 mln zł. To przesądziło nie tylko o stracie brutto bankowości detalicznej w 2020 r., ale także o stracie netto całego banku w IV kwartale 2020 r. Wyniosła ona 58 mln zł w porównaniu ze 180 mln zł zysku netto w IV kwartale 2019 r. i 115 mln zł w III kwartale 2020 r. Zarobek netto wyniósł w całym roku 172 mln zł, o 64 proc. mniej niż w 2019 r.

Foto: GG Parkiet

Zdaniem prezesa mimo odpisu bank jest dobrze przygotowany na odbicie gospodarcze dzięki wysokiej płynności, nadwyżce kapitałowej i brakowi problemów systemowych. Handlowy był jednym z niewielu banków, które przed pandemią wypłacały akcjonariuszom niemal cały roczny zysk. Jednak w marcu 2020 r. KNF wstrzymała wypłaty dywidend w sektorze i utrzymała zakaz co najmniej do połowy bieżącego roku. Zdaniem prezesa, gdyby nie ta rekomendacja, Bank Handlowy byłoby stać na to, aby podzielić się w tym roku zyskiem. Liczy na zmianę podejścia nadzoru finansowego w sprawie wypłat dywidend i jego zróżnicowanie w odniesieniu do poszczególnych banków. KNF w drugim półroczu oceni kondycję banków i wpływ pandemii. Na tej podstawie zdecyduje, czy banki wypłacą w tym roku dywidendy. MR

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: Półroczna e-prenumerata Parkietu 50% taniej
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.