Analizy

Tydzień na rynkach: Końcówka roku nie dla wszystkich udana

Sytuacja na światowych giełdach w ostatnich tygodniach roku była zróżnicowana. Indeksy w Nowym Jorku biły rekordy, na rynkach wschodzących odrabiały straty, a w Warszawie pozostawały w fazie korekty.
Foto: Adobestock

Inwestorzy z nowojorskiego parkietu mają powody, by otwierać szampana – nie pierwszy zresztą rok z rzędu, nie wyłączając roku 2020, naznaczonego piętnem pandemii.

Rekordy na Wall Street, w Europie nerwowo

Co prawda covid nadal się panoszy, także w Stanach Zjednoczonych, powodując kolejne perturbacje, ale gospodarka i firmy radzą sobie w tych warunkach całkiem dobrze, a inwestorzy do zagrożeń zdążyli się przyzwyczaić. Co więcej, zdają się zupełnie nie przejmować jastrzębim zwrotem w nastawieniu Rezerwy Federalnej i perspektywą zbliżających się coraz większymi krokami podwyżek stóp procentowych. Przyspieszenie tempa wygaszania programu skupu aktywów przez Fed nikogo nie wystraszyło, a gdyby nawet w 2022 r. doszło do trzech podwyżek, to koszt pieniądza będzie niewiele wyższy. Można jednak przypuszczać, że głównym motorem hossy na giełdzie jest jednak szalejąca inflacja, skłaniająca do poszukiwania wyższych stóp zwrotu na rynkach bardziej ryzykownych aktywów. Analogiczne czynniki oddziałują na giełdy w większości pozostałych państw, choć oczywiście sytuacja na świecie jest pod wieloma względami zróżnicowana. W każdym razie ostatnie dni roku przyniosły kolejne historyczne rekordy w przypadku S&P 500 oraz szybki powrót pozostałych głównych indeksów w okolice maksimów. Dla S&P 500 i Dow Jones mijające dwanaście miesięcy jest niemal tak samo udanych jak rok 2019. W przypadku Nasdaq Composite jest nieco słabiej, o ile takim mianem można określić zwyżkę o 23 proc., ale jeśli porównać ten wynik z niemal 44 proc. osiągniętymi w 2020 r. i ponad 35 proc. w 2019 r., to takie stwierdzenie wydaje się bardziej uprawnione. W trakcie pierwszych dwóch sesji mijającego tygodnia S&P 500 zyskał 1,3 proc., Dow Jones 1,2 proc., a Nasdaq Composite 0,8 proc. Znacznie bardziej udany był poprzedni tydzień, ale amerykańscy inwestorzy i tak nie mają powodów do narzekań, a ich nastawienie pozostaje zdecydowanie optymistyczne.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.