Roman Przasnyski

Tydzień na rynkach: Fed i geopolityka napędzają korektę na giełdach

Ochłodzenie nastrojów na głównych rynkach akcji trwa już trzeci tydzień z rzędu. Perspektywa rozpoczęcia cyklu obniżek stóp procentowych przesuwa się coraz dalej, a napięcia geopolityczne wciąż budzą obawy.

Tydzień na rynkach: Giełdy reagują na zaskoczenie inflacją

Marcowa inflacja w USA okazała się nieco wyższa, niż się spodziewano. Taki odczyt podważył wiarę w czerwcową obniżkę stóp procentowych przez Fed. Miał też wyraźne konsekwencje na rynkach finansowych.

Rośnie ryzyko korekty

W ostatnich dniach pojawiły się sygnały wskazujące na możliwość wystąpienia korekty. Indeksy głównych światowych giełd, znajdujące się na poziomie mocno wyśrubowanych historycznych rekordów, lekko zniżkują, a inwestorzy wciąż kalkulują prawdopodobieństwo rychłego rozpoczęcia luzowania polityki pieniężnej.

Tydzień na rynkach. Rekordy na głównych giełdach

Na wiodących światowych parkietach wciąż utrzymują się doskonałe nastroje, a optymizm przenosi się na większość pozostałych giełd. Paliwem jest perspektywa luzowania polityki pieniężnej i brak groźby recesji.

Fed podkręca hossę

Marcowe posiedzenie FOMC nie wniosło właściwie żadnych nowych elementów ponad to, co deklarowano już wcześniej. Jednak już samo potwierdzenie zamiaru dokonania trzech obniżek stóp procentowych w tym roku, wystarczyło do wywindowania indeksów do nowych rekordów.

Na giełdach dobre nastroje, ale wątpliwości nie brakuje

Od pewnego czasu inwestorzy na drugim planie stawiają to, co dzieje się w gospodarkach, szczególnie w strefie euro, koncentrując uwagę na polityce pieniężnej. Liczą, że już za kilka dni otrzymają sygnały z Fedu.

Tydzień na rynkach. Rekordy złota i kryptowalut, na giełdach niepewnie

Na rynkach akcji zapachniało korektą, za to ceny złota i bitcoina oraz innych kryptowalut biją rekordy i mamy do czynienia niemal z euforią. Do tego słabnie dolar, a rentowności obligacji idą w dół. Za tą ciekawą mieszanką zdaje się stać jedna przyczyna.

Tydzień na rynkach. Dobre nastroje utrzymane

Mimo obaw, głównie związanych z perspektywami koniunktury gospodarczej oraz niepewnością w kwestii działań wiodących banków centralnych, na większości giełd panują wciąż dobre nastroje, choć mimo bardzo wysokich poziomów indeksów trudno mówić o euforii, a raczej o atmosferze wyczekiwania na silniejszy impuls.

Tydzień na rynkach: Nvidia nie zawiodła, ale czy to wystarczy?

W ostatnich dniach głównym wydarzeniem, na które czekali inwestorzy, była publikacja wyników spółki rządzącej na rynku chipów i nakręcającej koniunkturę w całym sektorze. Dane makroekonomiczne zeszły wyraźnie na plan dalszy.

Wbrew wysiłkom medyków pacjent, czyli GPW, wciąż żyje

W tumulcie towarzyszącym instytucjonalnym i kadrowym zmianom, związanym z naprawą naszego państwa, zapewne mało kto zauważył, że 31 grudnia ubiegłego roku zakończyła się realizacja jakiś czas temu szumnie ogłoszonej strategii rozwoju rynku kapitałowego. Co więcej, mało kto dostrzegł, że kiedykolwiek jej realizacja się rozpoczęła. Niewielu więc z powodu jej zakończenia rozpacza.