Analizy

#WykresDnia: Słaby debiut Tesli

Producent elektrycznych aut odpowiadał za 4,1 punktu z 14,49 punktów spadku indeksu S&P 500 w swoim pierwszym w nim notowaniu.
Foto: Bloomberg
Foto: pbs.twimg.com

Tesla Inc. była największym spadkowiczem w indeksie S&P 500 w pierwszym dniu swoich notowań. Producent pojazdów elektrycznych, który obecnie stanowi 1,6 proc. indeksu i zakończył dzień jako szósty największy udziałowiec, spadł aż o 6,9 proc., tracąc zyski z piątku, kiedy to fundusz indeksowy kupił dziesiątki milionów akcji. Tesla odpowiadała w indeksie S&P 500 za około 4,1 punktu z całkowitego spadku o 14,49 punktu, wynika z danych Bloomberga. „Fundusze hedgingowe potraktują to jako negatywny katalizator dla Tesli, biorąc pod uwagę, że presja zakupowa bardzo szybko ustąpi" - powiedział analityk Roth Capital Partners Craig Irwin.

Raport Reutera mówiący, że Apple Inc. rozwija technologię autonomicznej jazdy i ma na celu wyprodukowanie samochodu osobowego do 2024 r., również wpłynęło na notowania akcji Tesli. Zakupy inwestorów instytucjonalnych wzrosły pod koniec piątku, gdy menedżerowie śledzący indeksy pospieszyli, aby dodać akcje do swoich funduszy przed włączeniem ich do indeksu. Prawie 60 miliardów dolarów były warte akcje, które zmieniły właściciela po 695 dolarów za walor, z czego większość w jednej gigantycznej transakcji w ostatnich sekundach sesji, a ponad 150 miliardów dolarów akcji Tesli w obrocie w piątek.

Inne firmy produkujące samochody elektryczne, których akcje znacznie wzrosły w ciągu ostatniego miesiąca po ogłoszeniu włączenia Tesli do indeksu S&P 500, również były słabe w poniedziałek. Największe spadki dotknęły Nikola Corp. i Workhorse Group Inc.

Tesla wzrosła w tym roku o 731 proc. do piątku w oczekiwaniu na historyczne włączenie do S&P 500, co czyni ją największą firmą, która kiedykolwiek została dodana do benchmarku. Pionier EV dołączył również do S&P 100, zastępując firmę naftowo-gazową Occidental Petroleum Corp. „Istnieje silny precedens dla dodatnich zwrotów z akcji przed włączeniem do indeksu S&P 500 i po ogłoszeniu, ale bardzo ograniczony precedens dla krótkoterminowych wyników po włączeniu" - napisał analityk Sanford C. Bernstein, Toni Sacconaghi w notatce na początku tego miesiąca. Byczy analitycy spodziewają się, że wzrost wkrótce się wznowi, choć prawdopodobnie w wolniejszym tempie. Analityk JMP Securities Joseph Osha podniósł w poniedziałek cenę docelową Tesli do najwyższej ceny na poziomie 788 USD z 516 USD mówiąc, że możliwości rynkowe firmy i jej potencjalne dostawy powinny być większe niż wcześniej szacowano. Osha podniósł swoje szacunki dotyczące dostaw w 2025 r. do 3,05 mln sztuk z 2,5 mln. Firma podała, że ??spodziewa się dostarczyć w tym roku około pół miliona samochodów.

Historyczne włączenie do S&P 500 jest ukłonem w stronę wyjątkowego roku 2020 Tesli - komentuje CNBC. Firma kierowana przez Elona Muska osiągnęła zyski przez pięć kolejnych kwartałów w związku ze zwiększonym popytem na pojazdy elektryczne. Do poniedziałku akcje Tesli wzrosły w tym roku o 731 proc., podnosząc kapitalizację rynkową firmy do ponad 658 miliardów dolarów. (S&P Dow Jones używa wartości rynkowej skorygowanej o wartość zmienną, a nie zwykłej liczby). Wejście Tesli jest największe w historii wpływowego indeksu giełdowego i być może najbardziej dramatyczne. Inwestorzy, w tym pasywni zarządzający funduszami i aktywni menedżerowie, którzy używają S&P 500 jako punktu odniesienia, rzucili się na akcje Tesli w ostatnim okresie przygotowawczym, zwiększając w piątek akcje o prawie 6 proc., aby zamknąć je na rekordowo wysokim poziomie 695 USD za akcję . Ponad 200 milionów akcji Tesli zmieniło właściciela podczas tej jednej sesji, ponad czterokrotnie zwiększając średni wolumen obrotu z 30 dni. Jednak inwestorzy wierzyli, że spekulanci również obstawiali akcje w transakcjach krótkoterminowych, aby wyprzedzić przepływy menedżerów indeksów. Mogliby sprzedać akcje teraz, kiedy oficjalnie trafiły one do indeksu. Wielu inwestorów uważa również, że akcje Tesli są wyceniane perfekcyjnie i podatne na wyprzedaży z powodu braku katalizatorów pod koniec roku.

Notowana z przebiciem 186 dla przyszłych zysków, Tesla jest również jedną z najdroższych firm, które kiedykolwiek dołączyły do ??indeksu S&P 500. Jednak jej wpływ na wycenę benchmarku okazał się mniejszy niż wielu się spodziewało. Według Howarda Silverblatta, starszego analityka indeksów w S&P Dow Jones Indices, wskaźnik ceny do zysków S&P 500 w 2021 r. wzrośnie do 22,6 z 22,3. W międzyczasie, ponieważ Tesla nie wypłaca dywidendy, stopa dywidendy S&P 500 spadnie do 1,53 proc. z 1,56 proc., powiedział Silverblatt.

Jeśli chodzi o wyniki S&P 500, akcje o wysokim wzroście mogą potencjalnie poruszyć indeks. Według analityka, za każde 11,11 dolara ruchu Tesli, S&P 500 zmienia się o 1 punkt. Goldman Sachs szacował wcześniej, że całkowity zwrot z indeksu S&P 500 zostałby podniesiony o 2 punkty procentowe, gdyby Tesla był składnikiem przez cały rok. S&P 500 do tej pory w 2020 r. wzrósł o około 14 proc.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.