Analizy

#WykresDnia: Surowce jeszcze w górę?

Surowce odnotowały największy wzrost dla głównych klas aktywów w ubiegłym tygodniu, a zaraz po nich nastąpiły szerokie wzrosty na rynkach instrumentów o stałym dochodzie na całym świecie, w oparciu o zestaw funduszy ETF.
Foto: materiały prasowe
Foto: pbs.twimg.com

Szeroko zdefiniowane surowce odnotowały największy wzrost dla głównych klas aktywów w ubiegłym tygodniu, a zaraz po nich nastąpiły szerokie wzrosty na rynkach instrumentów o stałym dochodzie na całym świecie, w oparciu o zestaw funduszy ETF. Natomiast amerykańskie fundusze powiernicze (REIT) odnotowały pod koniec tygodnia największe straty.

WisdomTree Continuous Commodity Index, który śledzi indeks równorzędny obejmujący kilkanaście rodzajów surowców, wzrósł w ciągu tygodnia o 0,6 proc., podnosząc fundusz do najwyższego poziomu zamknięcia od stycznia. Optymizm związany z opracowywaniem szczepionek i ich rozpowszechnianiem w USA jest głównym czynnikiem powodującym wzrost cen surowców. „Spekulacyjne przepływy są w czołówce przy łatwych warunkach finansowych", doradzają analitycy Morgan Stanley, którzy zauważają, że przewidywane ożywienie gospodarcze na 2021 r. sugeruje, że „szczyt cen surowców jeszcze nie nadszedł".

Światowe rynki towarowe przeżywają hossę, gdy globalna gospodarka odradza się po najsilniejszym spowolnieniu od czasu Wielkiego Kryzysu. Indeks Bloomberg Commodity Spot Index wzrósł w ubiegłym tygodniu do najwyższego poziomu od 2014 r., wraz z wprowadzeniem szczepień Covid-19 i trwającą już zmianą na stanowisku prezydenta USA. To sprawia, że ??Wall Street odzyskuje apetyt na ryzyko, a surowce notują najlepsze wyniki od lat. Miedź, od dawna postrzegana jako siła napędowa światowej gospodarki, rośnie; ropa odzyskuje siły po najgorszych skutkach blokad; a ekstremalne warunki pogodowe i silny chiński popyt powodują wzrost cen plonów na całym świecie.

To oszałamiający zwrot z głębi pandemii, kiedy ropa po raz pierwszy spadła na ujemne terytorium, gdy handlowcom zabrakło miejsca na przechowywanie niechcianych zapasów, podczas gdy metale nieszlachetne spadły do ??wieloletnich minimów, gdy zamykały się całe gospodarki.

Rajd może mieć dalszy ciąg. Goldman Sachs Group Inc. powiedział zaledwie kilka tygodni temu, że ostatnie zyski to dopiero początek „znacznie dłuższej strukturalnej hossy" na surowcach. Bank of America Corp. niedawno powiedział, że widzi „skromne" zyski w ujęciu ogólnym w 2021 r., gdy światowa gospodarka odbija się od najbardziej gwałtownego spowolnienia od czasu Wielkiego Kryzysu - pisze Bloomberg.

W czwartek globalny benchmark ropy wzrósł powyżej 50 dolarów za baryłkę po raz pierwszy od początku marca. Przełom w szczepionkach Covid-19 przekształca krzywą kontraktów terminowych w zwyżkową strukturę, sygnalizując oczekiwania dotyczące ściślejszej podaży i silniejszego popytu, w miarę jak coraz więcej osób wraca do jazdy i latania.

Tymczasem miedź wzrosła o około 70 proc. powyżej marcowego minimum do najwyższego poziomu od ponad siedmiu lat. Słabszy dolar pomógł, podobnie jak globalny ruch w kierunku niskoemisyjnych źródeł energii, który napędza wykorzystanie metalu w elektronice i urządzeniach wykorzystujących alternatywne źródła energii. Inne metale przemysłowe, w tym aluminium i cynk, zyskują na popularności dzięki odbiciu wzrostu w Chinach, które są ich największym konsumentem. Soja i kukurydza podskoczyły ostatnio po suszy w Ameryce Południowej i Europie, gdzie plony spadły, podczas gdy Chiny kupowały ogromne ilości towarów rolnych z USA. Ceny pszenicy ostatnio wzrosły, częściowo z powodu obaw, że wysiłki Rosji w celu zminimalizowania inflacji żywności mogą obejmować podatek eksportowy.

Jedynym godnym uwagi wyjątkiem było złoto. Żółty metal, tradycyjna bezpieczna przystań, wycofał się w ciągu ostatnich kilku miesięcy po tym, jak perspektywa udanej szczepionki wzmocniła światowe rynki. Początek formalnej zmiany prezydenta-elekta Joe Bidena również zmniejszył atrakcyjność kruszcu.

Ale ceny złota wzrosły na rynkach indyjskich 16 grudnia, w ślad za pozytywnymi tendencjami w międzynarodowych cenach spot. Na giełdzie Multi-Commodity Exchange (MCX), lutowe kontrakty na złoto były droższe o 0,34 proc. przy cenie 49 610 Rs za 10 gramów. Ceny marcowego srebra były o 0,64 proc. wyższe i wyniosły 65 265 Rs za kilogram. Eksperci są zdania, że ??złoto i srebro można kupić na dipsach. Złoto ma wsparcie na poziomie 49 220 Rs, a opór na R 49 900. Złoto i srebro odbiły się 15 grudnia i ustabilizowały się pozytywnie na rynkach międzynarodowych. Lutowe kontrakty na złoto osiągnęły cenę 1855,30 USD za uncję, a marcowe na srebro na poziomie 24,64 USD za uncję.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.