Analizy

Ofert akcji przybywa, ale nie wszystkie mają wzięcie

Sytuacja na rynku jest mocno zróżnicowana: niektóre spółki na pniu sprzedają swoje akcje, ale inne muszą odwoływać oferty. Jeszcze inne stają się przedmiotem wezwań lub same skupują własne walory.
Foto: Bloomberg

Mimo zawirowań związanych z jesienną falą pandemii drugie półrocze przyniosło ożywienie na polskim rynku ofert akcji. Przybyło zarówno pierwszych ofert publicznych akcji (IPO), jak i wtórnych (SPO) oraz przyśpieszonej budowy księgi popytu (ABB, czyli sprzedaż większego pakietu akcji poza rynkiem).

Sporo wtórnych i pierwotnych ofert akcji

Wprawdzie główna statystyka GPW, czyli liczba debiutów, nie wskazuje na wielkie ożywienie (tylko trzech debiutantów od początku roku o łącznej wartości 9,245 mld zł, w tym 9,2 mld zł przypadające na Allegro), ale trwają właśnie IPO takich spółek, jak People Can Fly, Answear i Dadelo. Przy ustalonej cenie sprzedaży akcji w IPO kapitalizacja PCF, producenta gier, może sięgnąć 1,4 mld zł, a wartość oferty ponad 200 mln zł. Z kolei wartość sprzedawanych akcji przez Answear, prowadzącego sprzedaż odzieży online, oraz Dadelo, handlującego częściami i rowerami w sieci, może wynieść odpowiednio 160 mln zł i 83 mln zł. Wcześniej akcje w ramach publicznych ofert uplasowali m.in. Genomtec (pozyskał 8 mln zł), NanoGroup (11 mln zł) czy Pure Biologics (54 mln zł, w poniedziałek przeniesie się na główny rynek GPW). Z kolei akcjonariusze notowanego już MoBruku sprzedali istniejące akcje w ofercie publicznej warte 280 mln zł. Wśród spółek planujących IPO były też m.in. Huuuge Games i Captor Therapeutics. Prawdopodobnie w kolejce są też inne firmy z branży gier i szerokopojętej medycznej. Zawieszone prospekty emisyjne w KNF mają m.in. Elektrim i Inventionmed.

Z danych GPW wynika, że spore SPO przeprowadzili w drugiej połowie tego roku m.in. Polwax (21 mln zł), CI Games (25 mln zł), ML System (58 mln zł) czy Ryvu Therapeutics (143 mln zł). Było ostatnio także parę transakcji ABB, największą z nich przeprowadzili akcjonariusze Mercatora, którego akcje od początku roku zdrożały aż o 4100 proc. Akcjonariusze powiązani z prezesem sprzedali papiery za ponad 200 mln zł, które stanowią 3,4 proc. kapitału firmy. ABB przeprowadzono także w LiveChacie, objęły 5 proc. kapitału, prezes i szef rady nadzorczej upłynnili papiery łącznie za ponad 60 mln zł.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: Półroczna e-prenumerata Parkietu 50% taniej
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.