Analizy

Kto dołuje polski rynek akcji, a kto trzyma poziom?

Paliwa, banki i chemia to sprawcy ostatniej przeceny na GPW, widocznej głównie w przypadku dużych spółek. Na drugim biegunie są producenci gier, spółki informatyczne i budowlane.
Foto: Fotorzepa, Kuba Kamiński

Od blisko roku indeksy WIG i WIG20 znajdują się w szerokiej konsolidacji. W przypadku pierwszego większość wahań zamyka się w przedziale 62 000–55 000 pkt, a w przypadku drugiego 2400–2100 pkt. Od 5 listopada trwa fala spadkowa w ramach tych układów, która sprawiła, że we wtorek WIG20 pogłębił tegoroczny dołek do 2040 pkt, a WIG jest coraz bliżej wybicia w dół. Sprawdziliśmy, które sektory są największą kulą u rynkowej nogi, a które nie poddają się podażowej presji.

Warszawscy słabeusze

Licząc od listopadowego szczytu, najsłabsza branża na warszawskim rynku akcji to branża paliwowa. Reprezentujący ją WIG stracił już 22 proc. – Tracą branże, w których skład wchodzą spółki z wysokim zaangażowaniem Skarbu Państwa. Wynika to z przetasowania we władzach części tych spółek, które nastąpiło bądź nastąpi i jest dyskontowane, po październikowych wyborach i zmianach w nadzorze nad niektórymi spółkami. W przypadku branży paliwowej za dużą część spadku odpowiada PKN Orlen i reakcja inwestorów na pomysł przejęcia Energi – tłumaczy Kamil Hajdamowicz, młodszy zarządzający aktywami Vienna Life.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Nowa Prenumerata już w sprzedaży, poznaj pakiet korzyści!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.