Analizy

Na jakie wypłaty mają szanse banki z GPW w przyszłym roku?

Biorąc pod uwagę, że główne wymogi stawiane bankom w nowej polityce dywidend KNF powinny być podobne jak w tym roku, to zdolność do podziału zysku powinno mieć w przyszłym roku pięć instytucji: PKO BP, Pekao, Santander, ING BSK i Handlowy. Piątka ta może wypłacić w sumie 6 mld zł, co dałoby 3,65 proc. stopy dywidendy.
Foto: Adobestock

Założyliśmy, że PKO BP wypracuje w tym roku ponad 4,9 mld zł skonsolidowanego zysku netto i będzie mógł wypłacić 50 proc. jednostkowego zarobku. To oznaczałoby, że do akcjonariuszy popłynęłoby 2,2 mld zł, na akcję przypadłoby 1,75 zł, co dałoby 3,9 proc. stopy dywidendy. Pekao wypracować może 2,1 mld zł zysku netto i gdyby znowu był w stanie wypłacić 75 proc. rocznego zarobku, do inwestorów trafiłoby niemal 1,6 mld zł. To oznacza 6 zł na walor i stopę dywidendy rzędu 5,1 proc. W przypadku Santandera dużą dozę niepewności niosą franki, i to już w zakresie oszacowania zysku, jaki może wypracować w całym roku. Po trzech kwartałach ma prawie 920 mln zł zysku netto, ale powtórzenie w IV kwartale dobrego rezultatu z III kwartału (540 mln zł) będzie uzależnione od niskich rezerw frankowych. Z drugiej strony wynik może zostać zasilony sfinalizowaną kilka dni temu sprzedażą udziałów w spółkach ubezpieczeniowych Aviva. Załóżmy jednak, że w całym roku Santander wypracuje 1,4 mld zł zysku. Polityka KNF sugeruje, że będzie w stanie wypłacić w przyszłym roku 30 proc. zysku (wskaźnik wypłaty obniża portfel frankowy), co oznaczałoby transfer do akcjonariuszy 400 mln zł. Na walor przypadłoby wtedy 4,1 zł i dałoby to około 1,2 proc. stopy dywidendy.

Foto: GG Parkiet

ING BSK może w tym roku zarobić netto nawet 2,3 mld zł. Podtrzymanie jego polityki z ostatnich lat przy oczekiwanych wymogach KNF oznaczałoby wypłatę połowy zysku, czyli inwestorzy mogą liczyć na łącznie około 1,1 mld zł, co dałoby 8,7 zł na akcję i stopę dywidendy sięgającą 3,3 proc. Wyjątkowo dobry rok dzięki trafionej transakcji sprzedaży obligacji zanotuje Citi Handlowy. Może liczyć na ponad 650 mln zł zysku netto w tym roku. To prawdopodobnie będzie jedyny bank, który będzie celował w wypłatę całego zysku, więc ewentualne nowe wymogi P2G dotyczące kredytów na zmienną stopę procentową (które ma wprowadzić KNF) mogą w zakresie dywidend w praktyce dotyczyć tylko jego. Co ciekawe, bank ten ma symboliczny portfel hipotek. Wypłata całego zysku dałaby na akcję około 5 zł i stopę dywidendy rzędu 8,4 proc. Gdyby wypłacił trzy czwarte zarobku, dywidenda wyniosłaby blisko 500 mln zł (3,75 zł na walor i 6,3 proc. stopy). MR

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.