Analizy

Inwestorzy indywidualni cały czas stoją w blokach startowych

Wiele osób „siedzi na gotówce" i tylko czeka na to, aż warunki rynkowe poprawią się na tyle, by móc znów wejść na rynek. Na razie jednak koniunktura nie rozpieszcza.
Fotorzepa

Wielki krokami zbliża się końcówka roku. Dla naszego rynku ostatnie miesiące to niestety znowu bardzo wymagający czas. WIG20 od stycznia stracił prawie 4 proc., mWIG40 jest blisko 5 proc. pod kreską. Jedynym jasnym punktem jest sWIG80, który jest niemal 10 proc. na plusie. Problem jednak w tym, że wynik ten został wypracowany przede wszystkim między styczniem a kwietniem. Ostatnie miesiące to już przede wszystkich ruch boczny.

Takie warunki nie sprzyjają natomiast aktywności inwestorów, w tym przede wszystkim tych indywidualnych. Utrzymujący się marazm na warszawskiej giełdzie skutecznie zniechęca do aktywności na parkiecie. Ten rok w zasadzie można uznać już za stracony. Inwestorzy co prawda posiadają pieniądze, które są gotowi przeznaczyć na inwestycje, ale zamiast akcji wybierają obligacje skarbowe czy nieruchomości. Jak jednak przyznają maklerzy, wystarczy iskra, aby na nowo rozniecić ogień miłości do giełdy.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: kup kwartalną e-prenumeratę, dostaniesz kolejny kwartał gratis!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.