Analizy

GPW: Słaby sezon organizatorów zimowych wycieczek

Informacje o zamiarze przywrócenia pod koniec roku działalności restauracji oraz siłowni nie zrobiły większego wrażenia na inwestorach.
Foto: Bloomberg

Działające w tych branżach i notowane na GPW spółki w poniedziałek nie cieszyły się większym zainteresowaniem. Akcje AmRestu lekko zniżkowały, do 24,15 zł za walor. Notowania Meksu Polska nie odbiegły od poziomów z piątkowego zamknięcia. Podobnie było w przypadku walorów Sfinksa Polska. Z kolei papiery Benefitu Systems traciły 1,6 proc. i kosztowały po 670 zł za sztukę. Z drugiej strony akcje przedsiębiorstw, które zostały najmocniej przecenione w związku ze skutkami pandemii, mocno odreagowały na wartości w I połowie listopada, kiedy pojawiły się pierwsze optymistyczne wiadomości na temat szczepionki przeciwko koronawirusowi. Inwestorzy w ten sposób zdyskontowali rządowe decyzje, które były kwestią czasu. Przypomnijmy, że zgodnie z nowymi rządowymi założeniami restauracje i siłownie pozostaną zamknięte do 27 grudnia, natomiast do 17 stycznia będą zamknięte hotele, pensjonaty i prywatne kwatery. Do tego ferie odbędą się w jednym terminie, między 4 a 17 stycznia. Nie ma więc dobrych informacji dla firm oferujących infrastrukturę do sportów zimowych, jak Tatry Mountain Resorts. Akcje tej firmy zniżkowały w poniedziałek po południu o ponad 6 proc., jednak przy znikomym obrocie.

Będzie to też słaby sezon zimowy dla organizatorów wycieczek i linii lotniczych, choć większość przychodów uzyskują one latem. W poniedziałek mocno zniżkowały notowania Rainbow Tours. Po południu spadek ograniczał się do 4 proc., do 19,1 zł za papier. Touroperator właśnie zaprezentował wyniki z III kwartału. Przychody organizatora wycieczek skurczyły się rok do roku o 72 proc., natomiast zysk netto sięgnął zaledwie 0,7 mln zł, co oznacza 99-proc. spadek. Jak podano w raporcie, wystąpienie drugiej fali zachorowań i związanych z tą sytuacją czynników i obostrzeń może mieć wpływ na możliwość świadczenia przez grupę usług turystycznych w pełnym zakresie i tym samym wpływ na pogorszenie nastrojów konsumenckich w odniesieniu do planowania i realizacji wyjazdów wakacyjnych.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: Półroczna e-prenumerata Parkietu 50% taniej
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.