REKLAMA
REKLAMA

Analizy

#WykresDnia: Spółki technologiczne tracą impet

S&P 500 przez ostatni rok zachowywał się lepiej niż indeks skupiający spółki technologiczne, które były przez lata liderami hossy.
Foto: AFP
Foto: parkiet.com

Indeks FANG plus skupia 10 innowacyjnych spółek technologicznych notowanych na nowojorskiej giełdzie. W jego skład wchodzą: Facebook, Apple, Amazon, Netflix, Google (Alphabet), Alibaba, Nvidia, Tesla, Baidu i Twitter. Przez ostatnie lata hossy na rynku akcji w Stanach Zjednoczonych największe spółki technologiczne były gwiazdami giełdowego parkietu i większość z nich mogła się pochwalić wzrostami akcji znacznie bardziej dynamicznymi, niż było to w przypadku szerokiego rynku.

Teraz to się jednak zmieniło. Jak widzimy na wykresie przygotowanym przez „Financial Times" (w mediach społecznościowych umieścił go Trevor Noren z 13D Global Research & Strategy), od końcówki drugiego kwartału br. indeks FANG plus zachowuje się gorzej od S&P 500. Oczywiście wśród tych topowych spółek technologicznych nadal można znaleźć firmy dające solidnie zarobić, ale część z nich zanotowała przez ostatni rok bardzo duże spadki – m.in. Baidu (-50 proc.), Netflix (-25 proc.), Tesla (-18 proc.).

Skąd gorsza forma FANG plus? Część inwestorów zaczyna budować bardziej defensywne portfele, choćby z uwagi na ciągłe ryzyko polityczne (tj. wojna handlowa między USA i Chinami) oraz pogarszające się dane makroekonomiczne.

SAŁ

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA