Analizy

#WykresDnia: Salvador adaptuje, Bitcoin spada

Cena bitcoina spadła we wtorek po przekroczeniu 52 000 dolarów w poniedziałek, osiągając najwyższy poziom od maja. Stało się to w dniu, w którym Salwador przyjął kryptowalutę jako prawny środek płatniczy, stając się pierwszym krajem, który to zrobił.
Foto: Bloomberg
Foto: twitter.com

Bitcoin spadł we wtorek rano aż o 16 proc.. Według Coin Metrics cena spadła o około 9,1 proc. i wyniosła 47 098,50 USD. Wartość Ether spadła o około 12 proc. do 3 447,38 USD. Akcje powiązanych z kryptowalutami MicroStrategy i Coinbase również spadły odpowiednio o 8 proc. i 4 proc. Użytkownicy Coinbase doświadczyli opóźnionych lub anulowanych transakcji po „podwyższonych stawkach", poinformowała firma w aktualizacji na Twitterze, ale problemy te zostały rozwiązane do popołudnia. Główne giełdy kryptograficzne Kraken i Gemini również dotknęły opóźnienia i problemy z wydajnością.

To wszystko stało się w dniu, w którym Salwador wprowadził do legalnego obiegu bitcoiny. Według Leah Wald, dyrektor generalnej Valkyrie Investments, akcja rynkowa nie jest zaskoczeniem i została w dużej mierze wyceniona na rynku „dawno temu". - Kiedy ten ruch został po raz pierwszy ogłoszony, nie miał on tak dużego wpływu na cenę, jak niektórzy mogli się spodziewać, być może dlatego, że populacja Salwadoru jest mniejsza niż w Nowym Jorku, ale także dlatego, że podano mało szczegółów a ludzie zastanawiali się, jak to ma zostać wdrożone - powiedziała CNBC, zauważając, że większość Salwadoru żyje w ubóstwie i nie ma dostępu do Internetu ani smartfona wymaganego do uczestnictwa w sieci bitcoin. - Opłaty transakcyjne, czas przetwarzania i inne przeszkody również sprawiają, że wydaje się to bardziej testem beta niż rozwiązaniem wielu problemów nękających biednych w kraju – dodała Wald.

W ramach nowego prawa firmy będą zobowiązane do akceptowania bitcoinów w przypadku towarów i usług, chociaż sprzedawcy, którzy technologicznie nie są w stanie zaakceptować bitcoinów, będą z niego zwolnieni. Rząd zainstalował 200 bankomatów bitcoin wokół Salwadoru. Kupił również 400 bitcoinów o wartości około 20 milionów dolarów i wstępnie ładował portfele Chivo bitcoinami o wartości 30 dolarów dla Salwadorczyków, którzy się zarejestrują. Tymczasem we wtorek Salwador tymczasowo wyłączył Chivo, swój rządowy portfel bitcoin, aby zwiększyć pojemność serwerów, co utrudniało nowym użytkownikom jego instalację. - Wszelkie dane, które spróbują wprowadzić w tym momencie, dadzą im błąd – powiedział prezydent Nayib Bukele. - Jest to stosunkowo prosty problem, ale nie można go naprawić przy podłączonym systemie – dodał.

Niektórzy handlowcy mówią w mediach społecznościowych, że będą kupować bitcoiny o wartości 30 USD w lokalnych walutach fiducjarnych, aby upamiętnić i wesprzeć nowe prawo Salwadoru o 15:00. ET. Ale ceny bitcoinów i tak spadały do ??popołudnia.

- Najbardziej warto zwrócić uwagę na to, czy sąsiednie kraje w Ameryce Łacińskiej lub w innych częściach świata zaczną również przyjmować bitcoin jako swoją walutę krajową – powiedziała Wald. - Jeśli tak się stanie, wtedy będziemy mogli zobaczyć paraboliczny ruch wyższy, ponieważ rozpęd uzyskany od wielu milionów osób mających natychmiastowy dostęp do kryptowalut powinien skutkować większą adopcją, większą liczbą HODLingów i wyższymi cenami - dodała. HODLing to slang społeczności kryptograficznej dla strategii inwestycyjnej typu „kup i trzymaj". Zwolennicy Bitcoina od dawna utrzymują, że rynki Ameryki Łacińskiej wykorzystują kryptowalutę jako środek wymiany, do przekazów pieniężnych, a nawet dla banków centralnych, które doświadczają dużej deprecjacji waluty.

W poniedziałek panamski polityk Gabriel Silva przedstawił „ustawę o kryptowalutach", która „ma na celu uczynienie Panamy krajem kompatybilnym z blockchainem, kryptowalutami i internetem" – napisał na Twitterze. - Ma to potencjał, by stworzyć tysiące miejsc pracy, przyciągnąć inwestycje i sprawić, że rząd będzie przejrzysty" – dodał.

Ale Międzynarodowy Fundusz Walutowy, który w zeszłym roku udzielił Salwadorowi pożyczki awaryjnej, a teraz negocjuje kolejną rundę pożyczek, nie był przekonany do użycia bitcoina jako prawnego środka płatniczego twierdząc, że wiąże się to z szeregiem problemów gospodarczych, finansowych i prawnych .

- Skąd wiemy, ile pobieramy w podatkach, kiedy bitcoin idzie w górę, a kiedy bitcoin spada? Jak planujemy wydatki? Pamiętajcie, że w kwietniu bitcoin przekroczył 65 000 USD, a potem spadł prawie o połowę. To jest problem, z którym będzie się zmagać ministerstwo finansów. A nie jest to łatwe – powiedziała niedawno Kristalina Georgieva, dyrektor zarządzająca MFW. Rząd Salwadoru zakłada, że ??wykorzystanie bitcoina jako prawnego środka płatniczego przyciągnie nowe inwestycje. Władze mają również nadzieję na obniżenie prowizji płaconych za wysyłanie przekazów pieniężnych z zagranicy.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.