Analizy

Mieszane nastroje w handlu IT

Pandemia przyspieszyła cyfrową transformację. Konsumenci, firmy i instytucje zwiększyli wydatki na sprzęt potrzebny do pracy i nauki zdalnej. Ale to tylko jedna strona medalu.
Foto: Bloomberg

Na początku stycznia firma analityczna IDC zakładała 6-proc. wzrost polskiego rynku IT w 2020 r. Po wybuchu pandemii szybko stało się jasne, że dynamika ta jest nieosiągalna. W kwietniu eksperci zaktualizowali prognozy, szacując, że rynek skurczy się o 5,5 proc. Teraz przyszedł czas na kolejną aktualizację. Niestety, zakłada ona jeszcze większy, ponad 7-proc. spadek. Recesja, kłopoty przedsiębiorstw i spadek konsumpcji sprawią, że rynek komputerów, tabletów, smartfonów i usług IT się skurczy. Analitycy podkreślają, że w dłuższej perspektywie sektor IT będzie beneficjentem przyspieszonej przez Covid-19 cyfryzacji, ale najpierw gospodarki muszą otrząsnąć się z postpandemicznego szoku.

Giełdowi dystrybutorzy pod lupą

Zawirowania te nie pozostają bez wpływu na producentów i dystrybutorów sprzętu IT, ale w wynikach za pierwsze trzy miesiące tego roku kłopotów jeszcze nie widać. Największy przedstawiciel branży, grupa AB, w I kwartale (kalendarzowym) 2020 r. wypracował blisko 2,3 mld zł przychodów, czyli o 22 proc. więcej w ujęciu rok do roku. Zysk operacyjny wzrósł mu do 19,9 mln zł z 16,9 mln zł, a zysk netto do 12,1 mln zł z 10,3 mln zł. Zarząd potwierdza, że największą zwyżkę sprzedaży odnotowano w segmentach, które wspierają pracę zdalną (notebooki, serwery) oraz odpowiadają na potrzeby związane z akcją „zostań w domu" (gry, konsole). DM BOŚ prognozuje, że w całym roku obrotowym 2019/2020, zakończonym w czerwcu 2020 r., AB zwiększyło zysk netto o ponad 11 proc., do 64,4 mln zł. Na rok 2020/2021 analitycy zakładają spadek zysku do niespełna 61 mln zł, ale mimo to według ich szacunków notowania akcji spółki mają potencjał do wzrostu. Cena docelowa dla akcji wyliczona przez brokera (już po wybuchu pandemii) jest o prawie 25 proc. wyższa od obecnej rynkowej.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: kup kwartalną e-prenumeratę, dostaniesz kolejny kwartał gratis!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.