REKLAMA
REKLAMA

Analizy

Byli prezesi GPW: Czy budowa własnej platformy ma sens?

Foto: Fotorzepa, Krzysztof Skłodowski

prezes w latach 1991–2006

Temat związany z budową własnego systemu giełdowego jest skomplikowany i trzeba pod uwagę wziąć wiele elementów. Oczywiście głównym pytaniem jest, czy faktycznie uda nam się stworzyć własny system. Wydaje się, że w ciągu kilku lat jest to jednak możliwe. Chcę zresztą zaznaczyć, że pomysł stworzenia własnej platformy pojawiał się na przestrzeni lat, ale zawsze zwyciężały inne argumenty.

Przede wszystkim w pierwszych latach giełdowy zespół m.in. z obszaru IT dopiero nabierał doświadczenia. Dziś się wydaje, że zespół ten jest już dobrze przygotowany do tego wyzwania. Na pewno istotnym czynnikiem jest również fakt, że projekt ten będzie współfinansowany przez NCBR. Otwartym pytaniem jest natomiast to, jak nowy autorski system przyjmą uczestnicy rynku, w szczególności ci z zagranicy. Z doświadczenia wiem, że cenią oni sprawdzone rozwiązania, z którymi mieli już do czynienia na innych rynkach. Przekonanie ich do nowego systemu może zająć dużo czasu i pracy. Pojawia się też pytanie co ze sprzedażą własnej platformy na inne rynki. Moim zdaniem jest to wielki znak zapytania. Dostawcy systemów konkurują między sobą i często oprócz samej platformy oferują swoim odbiorcom również inne profity. Chcę także zwrócić uwagę, że każdy system ma błędy i może to generować dodatkowe problemy. Zawsze więc byłem zwolennikiem kupowania przetestowanych rozwiązań, ale nie przez informatyków, tylko przez użytkowników. To dawało pewne bezpieczeństwo, że system faktycznie działa na innych giełdach, a jego błędy zostały już wyeliminowane.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Czytaj nową eprenumeratę "Parkietu"
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA