REKLAMA
REKLAMA

Analizy

Poprawa marż nie lada wyzwaniem dla spółek

Część firm z warszawskiej giełdy zaskakująco dobrze radzi sobie w niepewnym otoczeniu gospodarczym, czego efektem jest poprawiająca się ich rentowność.
Foto: Adobestock

Przed kryzysem wywołanym pandemią wyzwaniem dla wielu firm z warszawskiej giełdy były rosnące koszty, za którymi nie nadążały przychody – co negatywnie przekładało się na poziom osiąganych marż. W tym roku pogarszająca się koniunktura może zmniejszyć presję kosztów, ale wyzwaniem jest słabnący popyt. Czy w takim wymagającym otoczeniu można powalczyć o lepsze marże?

Coraz trudniej o wyższą marżę

Zdolność do poprawy marż przez długi czas była mocną stroną Dino. Właściciel sieci supermarketów w imponującym tempie poprawia wyniki, co jest efektem rozwoju. Sieć była w stanie zwiększać rentowność, co jest efektem dynamicznego zwiększania skali, poprawy sprzedaży porównywalnej oraz utrzymywania dyscypliny kosztów. Wysoka dynamika ekspansji sieci pozwalała na pozyskiwanie lepszych warunków zakupów u dostawców oraz na lepsze wykorzystanie sieci logistycznej. – Krótkoterminowo wydaje się, że zapowiadane tempo ekspansji w 2020 r. powinno zostać utrzymane, natomiast w kwestii wyników, szczególnie za II kwartał, są ryzyka związane z poziomem sprzedaży. Porównując dane publikowane przez PIH i komentarze innych spółek, można spodziewać się pewnych negatywnych zaskoczeń związanych choćby z dużo mniejszym efektem świąt Wielkiejnocy. W przypadku Dino również relatywnie wysoka baza porównywalna LFL z poprzednich okresów powinna powodować presję na wyniki II kwartału – uważa Dariusz Dadej, analityk Noble Securities.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
    Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA