Analizy

10 zagranicznych spółek z GPW

Wspólnie z ekspertami dokonaliśmy przeglądu przedsiębiorstw spoza Polski, które są notowane na polskim rynku akcji. Najlepsze perspektywy mają firmy ukraińskie.
Foto: Fotorzepa, Grzegorz Psujek gkmp Grzegorz Psujek

Obecnie na warszawskim parkiecie notowane są 52 zagraniczne spółki. Za takie przyjęło się uważać firmy zarejestrowane poza granicami Polski. Choć czasem bywa to mylące, ponieważ zdarzają się spółki, które pomimo zagranicznego adresu są w pełni skoncentrowane na prowadzeniu działalności na terytorium Polski.

Coraz mniejsze zainteresowanie

Pierwsza zagraniczna spółka pojawiła się na GPW w 2003 roku, gdy miał miejsce debiut austriackiego banku Austria Creditanstalt AG. Wraz z rozwojem rodzimego rynku akcji stale rosła liczba zagranicznych podmiotów chętnych zawitać na giełdowy debiut do budynku przy ulicy Książęcej. Ich liczebność dość istotnie zwiększyła się w 2011 roku, gdy z 27 zagranicznych przedsiębiorstw obecnych na GPW w końcu 2010 r. przez 12 miesięcy wzrosła do 39. Z czasem spółki spoza Polski zaczęły jednak tracić zainteresowanie GPW. Niestety, niewiele wskazuje, by w najbliższych latach zagraniczne firmy masowo ruszyły do emitowania akcji w Warszawie.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: e-prenumerata Parkietu 2 kwartały w cenie 1
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • zawiera wydanie elektroniczne „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • zawiera: Aplikację na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.