REKLAMA
REKLAMA

Analizy

Zapomniany rynek NewConnect

W ostatnich miesiącach NCIndex, grupujący spółki z małej giełdy, radzi sobie wyraźnie słabiej niż WIG. Ubywa też spółek chętnych do wejścia na ten parkiet. Warto jednak szukać perełek.
Foto: Fotorzepa, Grzegorz Psujek

Półrocze za pasem, a na alternatywnym rynku NewConnect w tym roku zadebiutowały jedynie trzy spółki (Money Makers TFI, Kofama Koźle, M-Trans). W 2016 r. na małą giełdę weszło 16 spółek, zaś rok wcześniej o trzy więcej. Od początku stycznia indeks NCIndex, grupujący wszystkie spółki notowane na NewConnect zyskał prawie 9 proc. Zważywszy na poczynania głównych warszawskich indeksów, wynik ten nie powala na kolana. W tym samym czasie WIG wzrósł o 19 proc., a WIG20 poszybował w górę aż o 21 proc. Z czego zatem wynika relatywna słabość małej giełdy i niechęć spółek do wchodzenia na ten parkiet?

WIG20 w górę, indeks cenowy w dół

Foto: GG Parkiet

– Od lutego mamy wręcz przeciwstawne tendencje zmian indeksu cenowego wszystkich notowanych spółek (każda ma tę samą wagę w indeksie) oraz WIG20. Ten pierwszy powoli, ale konsekwentnie się obsuwał, a drugi błyskawicznie rósł. Możemy to zapewne zawdzięczać po części popytowi z zagranicy. Ale i nasi zarządzający funduszami mogą mieć swój udział w tej anomalii – mówi Alfred Adamiec, zarządzający w Niezależnym Domu Maklerskim. Dodaje, że w dosyć niepewnych gospodarczo i politycznie czasach, zwłaszcza w odniesieniu do spraw krajowych, lepiej zachować w portfelu najpłynniejsze walory.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Czytaj "Parkiet" przez kwartał GRATIS i uzyskaj dostęp do wszystkich treści
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA