Analizy

Polskie fundusze coraz mocniej idą w węgiel. Rośnie aktywność PZU

Łączna wartość aktywów OFE w polskich spółkach czerpiących zyski z kopalin sięgnęła 7,76 mld zł. Na czele było holenderskie Nationale Nederlanden, brytyjska Aviva i polski ubezpieczyciel.
Foto: Bloomberg

Kiedy europejskie i amerykańskie fundusze wyprzedawały akcje energetycznych i węglowych spółek znad Wisły, te tylko w pierwszym momencie poczuły dysonans. Bo choć środki pod warte miliardy złotych inwestycje w nowe moce węglowe miały zabezpieczone, to przed nimi były kolejne, jeszcze większe wydatki.

Z pierwszego szoku koncerny energetyczne i węglowe otrząsnęły się w miarę szybko. Zaczęły nieśmiało zerkać na kapitał azjatycki. Nauczyły się też sięgać po niestandardowe instrumenty i środki tych instytucji, które deklarując dekarbonizację portfeli finansowały przedsięwzięcia spółek czerpiących korzyści z paliw kopalnych.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: kup kwartalną e-prenumeratę, dostaniesz kolejny kwartał gratis!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.