Analizy

#WykresDnia: Coś byczego na horyzoncie

50-dniowy wskaźnik nowych maksimów/minimów NASDAQ wzrósł do najwyższego poziomu od 2004 roku.
Foto: Bloomberg
Foto: parkiet.com

W ostatnich 40 latach zdarzyło się to trzy razy. Historycznie, NASDAQ zyskiwał w ciągu następnych sześciu miesięcy 8, 14 i 15 proc.

W czwartek Nasdaq Composite osiągnął rekordowy poziom zamknięcia, ponieważ inwestorzy wykazali ponowne zainteresowanie firmami technologicznymi przed publikacją raportów o wynikach w nadchodzących tygodniach. Indeks wzrósł o 73,67 punktu, czyli 0,5 proc., do 13530,91, napędzany przez akcje Apple, Facebooka i Amazon.com. Dzień ten był trzecim z rzędu dniem zysków Nasdaq i czwartym rekordowym zamknięciem roku.

Nasdaq zyskał w trakcie skądinąd trudnej sesji dla amerykańskich akcji, kiedy zarówno S&P 500, jak i Dow Jones Industrial Average wahały się między niewielkimi zyskami a stratami w ciągu dnia. S&P 500 ostatecznie wzrósł, kończąc dzień na rekordowo wysokim poziomie, rosnąc o 1,22 punktu, czyli mniej niż 0,1 proc., do 3853,07.

„Rynki są zdecydowanie wyceniane perfekcyjnie" - powiedział Chris Osmond, dyrektor ds. Inwestycji w Prime Capital Investment Advisors w Overland Park w stanie Kansas. Sformułowanie "priced to perfection" oznacza, że cena akcji jest dość wysoka, a inwestorzy oczekują od niej doskonałych wyników i odpowiednio wysokiej wyceny.

„Ciągłe wpadki we wdrażaniu szczepionki mogą spowodować załamanie oczekiwań. Również (proponowany przez Bidena bodziec) spotka się ze sprzeciwem nie tylko ze strony Partii Republikańskiej, ale ze strony umiarkowanych Demokratów, co również może wywołać niepokój na rynku" - dodał.

Demokraci przejęli w środę kontrolę nad Senatem USA, a Republikanie w Kongresie zasygnalizowali gotowość do pracy nad planem stymulacyjnym Bidena w wysokości 1,9 biliona dolarów, który zwiększy zasiłki dla bezrobotnych i zapewni bezpośrednie czeki dla gospodarstw domowych. Oczekuje się, że prezydent Joe Biden podejmie szereg inicjatyw podczas swoich pierwszych dni urzędowania, w tym przyspieszenie testów i wprowadzenie szczepionek.

W czwartek akcje amerykańskie zachowywały się różnorako, głównie w związku ze styczniową akcją cenowej. Na ich tle S&P 500 i Nasdaq Composite potwierdzają wybicie i ich ostatnie rajdy do rekordowych szczytów. Nasdaq Composite wszedł na rekordowe terytorium. Jak komentuje technicznie MarketWatch, po szczycie (13329) następuje punkt wybicia (13220). Przeważająca tendencja wzrostowa przerywa kolejne testy poprzedniego punktu przełomowego (12973), obszar również wyszczególniony na wykresie dziennym. Patrząc z szerszej perspektywy, Nasdaq zainscenizował przełamanie byka, osiągając najwyższy poziom wszechczasów. Jednodniowy wzrost oznacza przełom techniczny o 1,8 proc., potwierdzający główny trend wzrostowy. W obliczu ożywienia, środowe maksima sesyjne (13 486) skutecznie dorównywały krótkoterminowemu prognozowanemu celowi (13 490). Przypomnijmy, że Nasdaq odnotował najmniejsze wybicie na początku stycznia spośród głównych amerykańskich indeksów. Teraz to nadrabia, co w porównaniu z innymi wskaźnikami sygnalizuje wciąż rotacyjną sytuację rynkową i byczą akcję cenową.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.