Analizy

Fotowoltaika: W innych krajach również trwa rewolucja energetyczna

Na zagranicznych rynkach notowania spółek z fotowoltaicznej branży pozostają w trendzie wzrostowym. Wpływ na to ma polityka rządów, które od dawna stawiają na odnawialne źródła energii. Dzięki temu akcje reprezentantów „słonecznego" sektora w ostatnim czasie wspinają się na kilkuletnie szczyty.
Foto: Adobestock

Optymistycznym aspektem dla amerykańskich spółek fotowoltaicznych jest wygrana Joe Bidena, bowiem Donald Trump był gorącym zwolennikiem przemysłu paliw kopalnych. Kandydat demokratów ma jednak ambitny plan wobec odnawialnych źródeł energii. Biden zobowiązał się do wydania 2 bln USD na walkę ze zmianami klimatycznymi. Duża część tej kwoty na zostać przeznaczona na fotowoltaikę. Analitycy podkreślają, że spółki działające w branży energii słonecznej powinny zyskać w tym roku impuls dzięki nowej administracji skupionej na OZE.

Przykładem jest First Solar, światowy lider w opracowywaniu rozwiązań w zakresie energii słonecznej. Nie tylko produkuje i sprzedaje ogniwa słoneczne, ale także świadczy usługi instalacyjne i konserwacyjne. Przez ostatni rok notowania spółki wzrosły o 76 proc. i osiągnęły w styczniu najwyższy poziom od 2011 r. First Solar dodatkowo wyróżnia się na tle innych firm fotowoltaicznych, ponieważ posiada zdrowy bilans. Zazwyczaj posiada więcej gotówki niż długu, co daje elastyczność finansową do kontynuowania strategii budowy cienkowarstwowych modułów PV.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: Półroczna e-prenumerata Parkietu 50% taniej
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.