Analizy

#WykresDnia: Nieudana pierwsza sesja

To zaledwie dwa lata od 1983 r., kiedy indeks S&P 500 otworzył się wyżej w pierwszym dniu sesyjnym roku, ale do południa spadł o ponad 1 proc. 2000 i 2008.
Foto: Bloomberg
Foto: pbs.twimg.com

Akcje amerykańskie na krótko wzrosły do ??rekordów w poniedziałek, w pierwszym dniu handlowym 2021 r. w nadziei, że dalsze bodźce rządowe i wprowadzanie szczepionek na koronawirusa pomogą w pobudzeniu zapasów do nowych rekordów. Indeks Dow Jones Industrial Average DJIA, wzrósł do maksimum w ciągu dnia na poziomie 30 674,28, podczas gdy indeks S&P 500 również osiągnął rekordowy poziom w ciągu dnia - 3769,99 pkt. Nasdaq Composite Index COMP wzrósł o 0,4 proc. Do 12934.

Jednak S&P 500 (-1,48 proc.) i Dow (-1,25 proc.) spadły z rekordowych poziomów, ponieważ nerwowość wywołana wynikiem wyborów w Gruzji w tym tygodniu przeciwstawiały się optymizmowi co do ożywienia światowej gospodarki wywołanego szczepionkami. Dow został również osłabiony przez blisko 3-proc. spadek akcji Boeinga po tym, jak Bernstein obniżył swoją ocenę do „gorszego", mówiąc, że problemy z MAX 787 mogą znacząco zaszkodzić swobodnemu przepływowi gotówki amerykańskiego producenta.

Los programu prezydenta elekta Joe Bidena, w tym przepisanie kodeksu podatkowego, zwiększenie bodźców i wydatków na infrastrukturę, jest mocno uzależniony od wtorkowych wyścigów w Senacie w stanie Georgia, które zadecydują o kontroli nad izbą.

„To mała zmiana, ale myślę, że ludzie przychodzili rano, aby rozpocząć rok z pewnym optymizmem, ale niewyraźny obraz polityczny w Stanach Zjednoczonych nieco ciąży na rynkach" - powiedział Rick Meckler, partner w Cherry Lane Investments w New Vernon , New Jersey. „Wyścig do Senatu w Georgii jest teraz przewrotny. Jest znacznie większym ryzykiem, ponieważ inwestorzy już zdecydowali, że Covid będzie w większości za nami w dalszej części roku" - dodał. Wall Street zakończyło rok 2020 silnymi wzrostami, w efekcie bodźca pieniężnego i obiecujących zmian na froncie szczepionek, pomogły indeksom odzyskać siły po najostrzejszym spadku od dziesięcioleci.

Aktywność produkcyjna w USA wzrosła w grudniu w najszybszym tempie od ponad sześciu lat, jak wykazało badanie w poniedziałek. Pojawia się po piętach optymistycznych badań aktywności fabryk w Europie i Azji na początku dnia.

Wielka Brytania stała się w poniedziałek pierwszym krajem, który wprowadził szczepionkę COVID-19 opracowaną przez Oxford University i AstraZeneca.

Niektórzy inwestorzy są ostrożni co do prognozowania tempa wzrostu gospodarczego, ponieważ liczba bezrobotnych w USA utrzymuje się uparcie na wysokim poziomie, podczas gdy nowa runda zamykania biznesów w zeszłym miesiącu i odkrycie nowego wariantu koronawirusa rzuciły cień na perspektywy.

Tymczasem Byron Wien, wiceprezes firmy Blackstone Group Inc. opublikował w poniedziałek 36. doroczną listę „Dziesięciu niespodzianek", na której prognozuje wydarzenia finansowe, gospodarcze i polityczne, które jego zdaniem będą miały ponad 50 proc. szans na wystąpienie. Przewiduje, że indeks S&P 500 spadnie o prawie 20 proc. w pierwszej połowie 2021 r., a następnie wzrośnie do 4500. Prognozuje również, że bezrobocie spadnie do 5 proc., akcje technologiczne o dużej kapitalizacji pozostaną w tyle, a kryptowaluty „zyskają większy szacunek w ciągu roku". Dodał, że we wzroście cen będą uczestniczyć akcje poza opieką zdrowotną i technologią. Wien zauważa, że akcje cykliczne wyprzedzają akcje spółek defensywnych, a akcje spółek o małej kapitalizacji walory tych wielkich. Dodał, że akcje spółek o dużej kapitalizacji będą marudami w tym roku.

Inwestor przewiduje również, że gospodarka po szczepieniach będzie silna, a dynamika rozwinie się w wyniku stłumionego popytu, podczas gdy akcje w dotkniętych kryzysem branżach, takich jak hotelarstwo i linie lotnicze, wzrosną. Stopa bezrobocia spadnie do 5 proc., a 2021 r. Zapoczątkuje „najdłuższy cykl gospodarczy w historii, przewyższający cykl, który trwał od 2010 do 2020".

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.