REKLAMA
REKLAMA

Akademia inwestycyjna

Restrukturyzacja z perspektywy dłużnika i wierzyciela

Kilka lat praktyki stosowania przepisów uchwalonej w 2015 roku ustawy – Prawo restrukturyzacyjne daje możliwość spojrzenia z dystansem na skutki jej wprowadzenia oraz przygotowanie rynku na ryzyko spowolnienia gospodarczego.

Kazimierz Jeleński radca prawny, wspólnik Dubiński Jeleński Masiarz i Wspólnicy

Foto: Archiwum

Pomimo obecnej dobrej koniunktury gospodarczej odzwierciedlonej konsekwentnym wzrostem PKB, z roku na rok wzrasta liczba otwieranych wobec przedsiębiorców postępowań restrukturyzacyjnych i upadłościowych. Szacuje, się iż liczba przedsiębiorców szukających ochrony sądowej przed wierzycielami w ramach takich postępowań rośnie corocznie o około 10% 1).

Narastające ryzyka makroekonomiczne, obejmujące notowany spadek zamówień, w tym od kontrahentów zagranicznych, oraz ryzyka zewnętrzne związane między innymi ze spowolnieniem gospodarczym w strefie euro i spowolnieniem globalnej wymiany handlowej są czynnikami, które już obecnie przekładają się na sytuację płynnościową przedsiębiorców 2). Przełożyć się to może na zwiększenie dynamiki wzrostu liczby otwieranych postępowań restrukturyzacyjnych i upadłościowych.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Czytaj "Parkiet" przez kwartał GRATIS i uzyskaj dostęp do wszystkich treści
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA