Akademia inwestycyjna

Informacja poufna A.D. 2020

Pandemia koronawirusa od kilku tygodni dokonuje przewartościowania w wielu obszarach funkcjonowania spółek publicznych.

ROBERT WĄCHAŁA, wiceprezes zarządu Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych

Foto: materiały prasowe

Jednym z nich, chociaż na pewno nie najważniejszym, jest obszar uczestnictwa w rynku kapitałowym, w tym również w zakresie publikacji informacji poufnych. W taki stan rzeczy wpisują się opublikowane 11.03.2020 r. rekomendacje ESMA dla uczestników rynków finansowych w związku z epidemią Covid-19. Według jednej z tych rekomendacji emitenci powinni jak najszybciej ujawnić, zgodnie z rozporządzeniem MAR, wszelkie istotne informacje dotyczące wpływu Covid-19 na ich podstawy działania, perspektywy lub sytuację finansową.

Spółki publiczne stanęły przed dylematem, jak w praktyce należy traktować tę rekomendację, tym bardziej że o jej istnieniu zostały poinformowane również przez UKNF. Wielu emitentów odczytało ją jako bezwzględne zobowiązanie do publikacji informacji o wpływie Covid-19 na funkcjonowanie spółki. Świadczy o tym chociażby treść publikowanych raportów, w których część spółek informowała, że koronawirus w zasadzie nie wpłynie na ich działalność lub że identyfikują jego negatywne skutki, ale nie są w stanie określić ich rozmiaru. Czy takie podejście jest słuszne? Żeby odpowiedzieć na to pytanie, należy przede wszystkim ustalić, czy informacja poufna w czasach kryzysu związanego z rozprzestrzenianiem się koronawirusa jest taką samą informacją poufną jak w czasach niekryzysowych. Czy jej precyzyjność i cenotwórczość jest taka sama jak przed wybuchem pandemii.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Nowa Prenumerata już w sprzedaży, poznaj pakiet korzyści!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.