Akademia Parkietu

Fundusz rodzinny: tyle samo oczekiwań, co zagrożeń

Programy systematycznego oszczędzania w funduszach inwestycyjnych, polisy posagowe, rodzinne obligacje skarbowe, w ostateczności konta umożliwiające regularne odkładanie pieniędzy w bankach...
Foto: AdobeStock

Prywatny fundusz dla dziecka można stworzyć na różne sposoby. Wiele zależy od tego, jak dużo mamy czasu na gromadzenie pieniędzy (im więcej, tym mniej wysiłku będzie to nas kosztować), czy nie obawiamy się ryzykownych inwestycji (w długim terminie z reguły są znacznie bardziej zyskowne), czy zależy nam na dodatkowym zabezpieczeniu dziecka na wypadek nieszczęśliwych zdarzeń w rodzinie (zapewnia to oferta towarzystw ubezpieczeniowych). Wybór jest spory.

Oczywiście, zaraz może pojawić się wątpliwość, czy w ogóle warto zawracać sobie tym głowę, skoro wysoka teraz inflacja zjada zyski i odsetki, inwestycje w akcje jak zawsze są ryzykowne, a wychowanie dziecka na każdym etapie jego życia wiąże się z dużymi wydatkami. Może po prostu lepiej na bieżąco inwestować w jego rozwój, niż narażać się na to, że wieloletnie oszczędzanie zakończy się krachem z powodu sytuacji na rynkach finansowych czy polityki gospodarczej rządu.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.