Akademia Parkietu

Ochrona przed inflacją, ale nieszczelna

W papiery cztero- i dziesięcioletnie wbudowany jest mechanizm antyinflacyjny, ale nie zawsze on zadziała.
Foto: Bloomberg

Szukając takich sposobów lokowania oszczędności, które mogłyby zapewnić ochronę przed skutkami inflacji, powinniśmy wziąć pod uwagę obligacje oszczędnościowe. Łatwo je kupić. Można to zrobić przez internet albo np. w okienku PKO BP. Minimalna kwota inwestycji to 100 zł. Gwarantem wypłaty środków jest państwo. I co chyba najważniejsze, część tych papierów ma oprocentowanie – w kolejnych latach – powiązane ze wskaźnikiem inflacji.

Dłuższy okres inwestycji

Aby skorzystać z takiego antyinflacyjnego mechanizmu, trzeba wybrać obligacje co najmniej czteroletnie. Podobną konstrukcję mają 10-latki oraz 6- i 12-latki, z tym że dwa ostatnie rodzaje są dostępne tylko dla otrzymujących świadczenie 500+.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.