Akademia Parkietu

Rewolucjonista u bram

Wywołane przez Covid-19 zamieszanie spowodowało, że wszyscy przekierowaliśmy uwagę na organizowanie pandemicznej rzeczywistości, nie zauważając, że nadchodzący po cichu na polski rynek kapitałowy rewolucjonista jest już prawie u bram. Tym rewolucjonistą jest ESEF – Jednolity Europejski Format Raportowania (European Single Electronic Format).

Magdalena Raczek-Kołodyńska, wiceprezes zarządu, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych

Foto: materiały prasowe

Aby osobom, dla których ten czteroliterowy skrót nic nie znaczy, wyjaśnić, na czym rewolucja będzie polegać, przywołam dwa technologiczne przełomy, których byliśmy świadkami w ciągu ostatnich kilkunastu lat. Pierwszym z nich jest pojawienie się i upowszechnienie smartfonów. Kilkanaście lat temu telefony komórkowe służyły nam do dzwonienia i pisania krótkich wiadomości – SMS. Dziś telefon każdego z nas jest małym centrum dowodzenia – mamy tam pocztę, notatki, kalendarz, możemy odczytywać i edytować dokumenty oraz korzystamy z wielu aplikacji, które ułatwiają nam pracę i organizację życia prywatnego. Spowodowało to, że wielu z nas zrezygnowało z dodatkowych akcesoriów do pracy, takich jak kalkulator, notes czy kalendarz. Kolejnym przykładem było upowszechnienie się nawigacji i map elektronicznych, dzięki którym nie tylko możemy odszukać drogę, ale również czerpać wiele dodatkowych informacji o natężeniu ruchu, wypadkowości czy kontrolach drogowych.

Jak to ma się do rynku kapitałowego? Wejście w życie ESEF zrewolucjonizuje rynek analiz spółek giełdowych niczym smartfon nasze życie. Obecnie spółki giełdowe publikują swoje raporty roczne na kilka sposobów. Jedne udostępniają PDF, które pozwalają na kopiowanie danych. Inni idą o krok dalej i udostępniają pełne factsheety z danymi do pobrania. Są również takie, które publikują PDF zamknięte lub nawet skany raportu papierowego (sic!), które de facto są zdjęciem, więc każdą cyfrę z raportu trzeba przepisać ręcznie, aby dokonać analizy. Są oczywiście wyspecjalizowane firmy, które w chwili publikacji raportów dane pozyskują i następnie sprzedają zainteresowanym podmiotom.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Nowa Prenumerata już w sprzedaży, poznaj pakiet korzyści!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.