W tym tygodniu Blinken z Ławrowem mają ustalać szczegóły spotkania. Może jedynie do niego dojść, jeśli Rosja powstrzyma się od inwazji. Ta cały czas informuje, że nie ma wrogich zamiarów i wycofuje wojska z obszarów przygranicznych. Szansa na dyplomatyczne rozwiązanie sporu cały czas zatem istnieje. W efekcie widać optymizm na otwarciu tygodnia na rynkach finansowych. Notowania kontraktów terminowych na główne indeksy w Europie i USA odbijają, a baryłka ropy spada poniżej 90 USD w przypadku odmiany WTI. S&P 500 próbuje wrócić w okolice 4400 pkt., podczas gdy niemiecki Dax po raz kolejny odbija od strefy wsparcia zlokalizowanej w rejonie 15000 pkt. W przypadku azjatyckich indeksów dominowała dziś czerwień, po tym jak piątkowa sesja na Wall Street zakończyła się blisko 1% przeceną.
Notowania złota po wybiciu nowego 9-miesięcznego szczytu cofają się poniżej 1900 USD za uncję. Nadzieje na pokojowe rozwiązanie konfliktu przekładają się na odpływ kapitału od bezpiecznych przystani również na rynku walutowym. Kurs EURUSD odbija z okolic 1.13, a EURCHFa z 1.04. W kontekście marcowej podwyżki stóp przez Fed kolejni przedstawicieli FOMC opowiadają się, że poprą wniosek w celu ustabilizowania najwyższej od 40 lat inflacji. Prezes oddziału Fed w Nowym Jorku Williams powiedział, że nie ma potrzeby rozpoczynania cyklu od podwyżki większej skali. W podobnym tonie wypowiadała się Brainard i Evans. W sytuacji gdy jedynie Bullard uważa, że wzrost stóp o 50 punktów bazowych byłby odpowiedni, szanse na taki rozwój wydarzeń nie wydają się duże, co powinno pomagać głównym indeksom w odbiciu po rozwiązaniu problemu na Ukrainie.
Sytuacja cały czas pozostaje napięta i gdyby szanse na dalsze rozmowy zostały zaprzepaszczone wówczas widzielibyśmy szybką zmianę nastrojów. Dziś w USA obchodzony jest Dzień Prezydenta i sesja na Wall Street nie odbędzie się. Długi weekend i nieobecność części inwestorów nie będzie sprzyjać dziś większym przetasowaniom.
Dziś w centrum uwagi rynków obok doniesień z negocjacji dyplomatycznych w sprawie Ukrainy znajdować się będą wstępne dane PMI ze strefy euro oraz Wielkiej Brytanii obrazujące jak wygląda poziom aktywności gospodarczej w mijającym miesiącu.
Rafał Sadoch, Zespół mForex, Biuro maklerskie mBanku S.A.