Wycofanie się ekipy rządzącej z podwyżki opłaty paliwowej oddaliło groźbę szybkiego wzrostu cen oleju napędowego, benzyny i autogazu. W efekcie firmy transportowe, spedycyjne i logistyczne, a także podmioty korzystające z ich usług nie muszą już tak bardzo obawiać się pogorszenia swojej kondycji finansowej.
Artur Jadeszko, prezes ATC Cargo. Firma logistyczna zwraca uwagę na znaczny wzrost kosztów zakupu usług transportu morskiego dla relacji eksportowych z Polski. W pierwszym oraz na początku drugiego kwartału te stawki w niektórych relacjach nawet się potroiły. W relacjach importowych ceny były za to stabilne.
– Podobnie jak cały rynek obserwujemy nieco niższe koszty paliwa w porównaniu z rokiem poprzednim. Mimo że różnica nie jest znacząca, pozytywnie wpływa na stabilność cen i kosztów ogólnych ponoszonych przez przedsiębiorstwa – mówi Andrzej Klimek, wiceprezes OT Logistics. Jednocześnie spółka widzi jednak rosnące oczekiwania płacowe, szczególnie w obszarach, w których wymagani są wykwalifikowani specjaliści czy np. kierowcy. – W całorocznych planach przyjmujemy pewne założenia dotyczące m.in. cen energii i paliw, jednak nie możemy mieć wpływu na zdarzenia szokowe w światowej gospodarce lub nowe regulacje. Dotykają one jednak wszystkich, więc nie zmieniają znacząco sytuacji konkurencyjnej na rynku – twierdzi Klimek.
Drożeje transport morski
Na wyniki firmy logistycznej ATC Cargo największy wpływ mają koszty zakupu usług transportowych. Chodzi zwłaszcza o wydatki na usługi dotyczące transportu morskiego, drogowego i intermodalnego. – Wyjątkową dynamiką charakteryzowały się koszty zakupu usług transportu morskiego dla relacji eksportowych z Polski. W pierwszym oraz na początku drugiego kwartału stawki te w pewnych relacjach nawet się potroiły – mówi Artur Jadeszko, prezes ATC Cargo. Dodaje, że pomijając okres Chińskiego Nowego Roku (styczeń–połowa lutego), koszty transportu w relacji importowej prezentowały za to stabilny poziom.
Dariusz Stefański, prezes PCC Intermodal. W ocenie zarządu ceny usług transportowo-logistycznych powinny stopniowo rosnąć. Wynika to z ciągle zwiększającego się popytu na tego typu usługi oraz ograniczonych możliwości transportowych. W dodatku klienci są dziś gotowi płacić nieco więcej niż przed rokiem za dobry serwis i regularne dostawy.