Rada nadzorcza OT Logistics powołała Radosława Krawczyka na funkcję prezesa spółki, czyli dotychczasowego jej wiceprezesa ds. finansowych. W skład ścisłego kierownictwa wszedł też, delegowany na trzy miesiące, wiceprzewodniczący rady Kamil Jedynak, który będzie odpowiadał za realizację planu naprawczego. Ponadto w zarządzie zasiadają Andrzej Klimek i Daniel Ryczek.

Nowy prezes informuje „Parkiet", że najważniejszym zadaniem dla OT Logistics, oprócz realizacji planów biznesowych i strategii, jest powrót na ścieżkę stabilności finansowej. – Mam nadzieję, że jesteśmy już bardzo blisko finalnego porozumienia z wierzycielami. Osobiście biorę udział w większości spotkań i widzę, jak długą drogę wspólnie przeszliśmy – mówi Krawczyk. Dodaje, że porozumienie pozwoli spokojniej pracować przez kolejne kwartały, a wdrażanie planu naprawczego, przyjętego pod koniec ubiegłego roku, ma sprawić, że grupa wypracuje środki na spłatę kredytów i wykup obligacji. – Grupa kapitałowa OT Logistics po okresie intensywnego wzrostu za sprawą inwestycji teraz skupia się na osiągnięciu jak największej efektywności. Nie twierdzę, że to łatwe i szybkie do osiągnięcia, jednak wraz z całym zarządem jesteśmy zdeterminowani, by grupa wróciła na ścieżkę trwałego wzrostu i budowała wartość dla akcjonariuszy – zapewnia Krawczyk. Jego zdaniem firma ma do tego wszystkie niezbędne narzędzia, a otoczenie makroekonomiczne powinno sprzyjać.

GG Parkiet

Głównymi celami realizowanego planu naprawczego są: poprawa płynności finansowej i osiągnięcie w 2020 r. skonsolidowanej rentowności EBITDA (wynik EBITDA do przychodów) na poziomie około 10 proc. Dla porównania po III kwartałach rentowność EBITDA wyniosła 5,3 proc., a w tym samym czasie 2017 r. sięgała 12,2 proc. Zarząd będzie też dążył do uproszczenia struktury grupy poprzez skonsolidowanie firm zależnych. W ten sposób chce wyeliminować dublujące się kompetencje, co pomoże ograniczać koszty. Niedawno podano, że spółka matka połączy się z trzema firmami, w których ma po 100 proc. udziałów. OT Logistics przejmie Żeglugę Bydgoską, która prowadzi działalność portową w Bydgoszczy i Malborku, OT Port Wrocław realizujący usługi przeładunków towarów masowych i drobnicowych oraz Odrę Rhein Lloyd, prowadzącą działalność w segmencie żeglugi śródlądowej.