Vercom przebił oczekiwania. Kurs bije rekordy

Technologiczna spółka w 2023 r. mocno zwiększyła przychody i zyski. Biznes urósł mocniej niż prognozowali analitycy.

Publikacja: 27.02.2024 10:30

Vercom przebił oczekiwania. Kurs bije rekordy

Foto: Grzegorz Psujek

Notowania Vercomu rozpoczęły wtorkową sesję od wzrostów. Po godz. 10 akcje zyskują 9 proc. do 94 zł. To najwyższy kurs w historii giełdowej Vercomu. W stosunku do ceny z IPO z 2021 r. walory podrożały o 107 proc.

Dzisiejsze wzrosty są reakcją na opublikowane szacunki za 2023 r. Wynika z nich, że grupa mocno zwiększyła przychody i zyski, wypracowując jednoczenie wyniki lepsze od średniej z prognoz analityków.

W 2023 r. marża brutto grupy wyniosła 181 mln zł, co oznacza wzrost o 56 proc., skorygowana EBITDA zwiększyła się o 54 proc. do 85 mln zł, a zysk netto z działalności kontynuowanej poszedł w górę dwukrotnie do 60 mln zł. Z kolei przychody wzrosły o 30 proc. do 337,4 mln zł, a środki pieniężne z działalności operacyjnej o 64 proc. do 85,3 mln zł.

Czytaj więcej

Vercom z mocnymi wynikami

- Nie zwalniamy tempa, za nami kolejny rekordowy rok i mocne wyniki w IV kwartale. Bardzo dobrze pokazuje to przekroczenie o 5 mln zł naszego wewnętrznego celu EBITDA za miniony rok związanego z programem motywacyjnym. Możemy odważnie powiedzieć, że jesteśmy na dobrej drodze do realizacji celu, jakim jest podwajanie skali co dwa lata - komentuje Krzysztof Szyszka, prezes Vercomu.

W samym IV kwartale wzrost organiczny wyniósł ponad 30 proc. Zadłużenie Vercomu poszło mocno w dół - stosunek długo netto do EBITDA na koniec 2023 r. wynosił 0,6 wobec około 2 rok wcześniej. Zarząd sygnalizuje, że spółka może nadal realizować akwizycje i płacić dywidendę.

Vercom obecnie ma ok. 80 tys. klientów. Ich liczba w 2023 r. zwiększyła się o ponad 13 tys. Jednocześnie wzrosła marża brutto na sprzedaży - o 9 pkt proc. rok do roku.

Technologie
11 bit studios zdominowało kalendarz premier
Technologie
Drago odcina kupony od flagowej produkcji
Technologie
Woodpecker już na GPW
Technologie
CI Games opowiada o kolejnych premierach
Technologie
CI Games tanieje po wynikach
Technologie
Allegro nadal na fali