Fabrity obiecuje wzrosty w 2024 roku. Korekta po pandemii w IT trwa

Mimo spowolnienia gospodarczego i stagnacji w branży informatyczna firma z GPW powiększy przychody w br. o 25-30 proc. W przyszłym również obiecuje wzrost.

Publikacja: 28.11.2023 14:07

Firmy informatyczne mają obecnie problemy z pozyskiwaniem nowych klientów

Firmy informatyczne mają obecnie problemy z pozyskiwaniem nowych klientów

Foto: Gorodenkoff

- Pracujemy nad docelowym kształtem grupy – poinformował we wtorek podczas konferencji poświęconej wynikom i planom informatycznej firmy Fabrity Holding jej prezes Tomasz Burczyński.

Fabrity Holding to d. K2 Holding. W 2022 r. firma sprzedała udziały w spółce chmurowej Oktawave, a w tym roku spółki marketingowe: K2 Media i K2 Precise. Obecnie jest przede wszystkim software house’m, czyli świadczy usługi programistyczne i informatyczne klientom zewnętrznym zatrudniając specjalistów w tej dziedzinie. 

Burczyński: strategia po feriach 

- Po feriach zimowych w województwie mazowieckim pokażemy strategię – zapowiedział również Tomasz Burczyński.

W sprawozdaniu kwartalnym zarząd podał, że może się to wydarzyć w pierwszym lub drugim kwartale przyszłego roku.

Z prezentacji prezesa wynikało, że w tym roku przychody grupy (bez spółek marketingowych i chmurowego biznesu) będą o 25-30 proc. wyższe niż w 2022 r.

W minionym roku segment oprogramowania Fabrity Holding odnotował 52 mln zł przychodu ze sprzedaży usług, 46 mln zł przychodów operacyjnych, 5,6 mln zł zysku operacyjnego i 6,02 mln zł skorygowanej EBITDA.

Po trzech kwartałach br. segment software Fabrity Holding miał 44,7 mln zł przychodów operacyjnych (wzrost o 30 proc. rok do roku), 4,2 mln zł zysku operacyjnego (poprawa o 8 proc.) i 4,6 mln zł zysku EBITDA (wzrost o 11 proc.).

- Czwarty kwartał jest zawsze dobry – wskazał prezes. Nie ukrywa on jednak, że widoczne w sektorze trendy dotykają także do pewnego stopnia i Fabrity. Trudniej jest o nowych klientów.

Ręka szefa Fabrity za wzrosty w 2024 roku 

Do tej pory każdy kwartał przynosił wyższe przychody Fabrity.  Jak będzie w 2024 roku? - Mógłbym położyć co najmniej rękę, że będziemy widzieli kontynuację przychodów kwartalnych według podobnego trendu: każdy kwartał będzie wzrostowy, ale czy będą to mocne dwucyfrowe wzrosty bardzo trudno jest powiedzieć. Już realizujemy szereg działań, aby przystosować się do tej sytuacji – powiedział Burczyński. 

W jego ocenie Fabrity wyróżnia się dziś na tle konkurencji portfelem zamówień ze strony polskich podmiotów. – Opłaca się mieć portfel polski. Nie widzimy wśród klientów polskich wdrażanych programów cięć, czy zwolnień – mówił Tomasz Burczyński. W jego ocenie zdarza się to natomiast wśród klientów niemieckich. Z kolei na podstawie obserwacji innych firm z branży ocenił, że portfel klientów brytyjskich okazał się być zawodny w ostatnich 3-4 kwartałach.

Rynek IT nadal w korekcie po pandemii 

- Branża jest w trendzie bocznym. Rośniemy, ale wolno. Przewidywania mówią, że dopiero III czy IV kw. przyszłego roku przyniesie przyspieszenie – mówił Burczyński. Dodawał, że sektor jest w trakcie korekty po pandemii, w trakcie której wiele firm robiło szybkie, nie zawsze przemyślane inwestycje w cyfrowe narzędzia. Także w wypadku Fabrity Holding wg Burczyńskiego czwarty kwartał przyszłego roku może być okresem wyraźniejszego przyspieszenia.

Na koniec września w informatycznym Fabrity zatrudnionych było 241 osób, o 19 więcej niż w czerwcu.

Artur Piątek, odpowiedzialny za finanse w Fabrity wskazał, że formą dystrybucji gotówki uzyskanej ze sprzedaży spółek marketingowych może być skup akcji własnych. Wg niego trwają też rozmowy o ostatecznej cenie firm przejętych przez francuską grupę Altavia.

Akcja Fabrity Holding kosztuje we wtorek na giełdzie w Warszawie 36,4 zł. W tym roku walor podrożał o prawie 49 proc. 

Technologie
Comp zaprosił do sprzedaży do 117,6 tys. akcji własnych po 143 zł/szt.
Materiał Promocyjny
ESG W NIERUCHOMOŚCIACH
Technologie
Text mile zaskoczył. Akcje drożeją
Technologie
Przychody Asbisu wzrosły, ale zyski spadły
Technologie
Walory Cyfrowego Polsatu zyskały przed rewizją indeksu MSCI
Technologie
Ataków hakerskich jest coraz więcej. Ale firmy boją się ich coraz mniej
Technologie
Ailleron pokazał wyniki. Akcje mocno tanieją