Wwiększości firm wdrożono już systemy do wspomagania procesów technologicznych i zarządczych, opartych na zintegrowanych lub niezależnych pakietach oprogramowania i działających na różnych typach komputerów. Ilość gromadzonych informacji na temat poszczególnych operacji wzrosła tak bardzo, że coraz trudniej jest opanować szum informacyjny i właściwie wykorzystać zgromadzoną wiedzę. Istotnie - z badań przeprowadzonych na rynku oprogramowania ERP wynika, że firmy korzystają jedynie w niewielkim stopniu z bogactwa informacji, jakie znajdują się w ich własnych systemach. Większość z nich zaledwie jest w stanie sprostać potrzebie jednoczesnej rejestracji wielu operacji biznesowych czy drukowania standardowych raportów. Przechowywane w systemach dane (dane transakcyjne) zawierają wprawdzie najdrobniejsze szczegóły poszczególnych operacji, jednak dane te są nieuporządkowane i nie nadają się do analizy przez kierownictwo.
Dlatego pojawiła się konieczność stworzenia systemów udzielających "pierwszej pomocy" dla zarządów chcących zapanować nad własnymi informacjami - menedżerowie zażądali od informatyki możliwości agregowania danych i prezentowania ich w takiej postaci, aby można było je łatwo analizować i wyciągać wnioski polepszające jakość prowadzonych interesów i konkurencyjność na rynku. Poziom i sposób agregacji miał zależeć przy tym od szczebla kierowniczego i funkcji, dla których przeznaczona jest informacja; inne potrzeby będzie miał szef działu, a inne szef departamentu danego produktu na cały kraj. Obaj będą sięgać do tych samych informacji, ale sposób ich podania musi być zupełnie inny.
Dla zaspokojenia tych oczekiwań firma Oracle stworzyła łatwe w obsłudze narzędzie, które znalazło szczególnie wiele zastosowań w instytucjach sektora usług finansowych. Siedem lat temu na rynku pojawił się Oracle Discoverer.
Oracle Discoverer - narzędzie
badawcze dla instytucji