Sąd w Lyonie wydał wyrok, w trwającym od kilku miesięcy sporze o to, kto będzie wydawcą gry komputerowej „Wiedźmin 2" w wersji na konsolę Xbox360 na terytorium Europy Zachodniej, Azji i Pacyfiku oraz Centralnej i Południowej Ameryki (za wydanie tytułu w Ameryce Północnej będzie odpowiadał Warner Bros). CD Projekt Red twierdził, że zajmie się tym THQ, z którym podpisał latem stosowną umowę wstępną. O prawa do wydania gry zabiegało jednak Namco Bandai, które zajmowało się też wydaniem „Wiedźmina 2" na PC.

Francuski sąd podzielił stanowisko Namco Bandai i nakazał polskiej spółce podpisanie z tym podmiotem, w ciągu 15 dni (od daty doręczenie wyroku), umowy na takich samych zasadach jak z THQ. Opóźnienie grozi karą rzędu 15 tys. euro za każdy dzień zwłoki.

- Nie jesteśmy do końca zadowoleni z werdyktu. Mimo to wykonamy go. Najważniejszą sprawą dla nas jest jednak zakończenie sporu. Teraz możemy skupić się na dopracowaniu gry, która jest w końcowej fazie testów. Wkrótce ruszą działania marketingowe i promocyjne, żeby jak najlepiej rozreklamować tytuł – mówi Marcin Iwiński, członek zarządu CD Projekt Red. Nie chce rozmawiać na temat, czy giełdowa spółka będzie składała apelację. – Temat jest świeży. Musimy porozmawiać z prawnikami. Nie chcemy ciągać się po sądach ani podejmować żadnych kroków, które mogą mieć negatywne przełożenie na biznes operacyjny – oznajmia.

Podobnie ostrożnie wypowiada się na temat kosztów, które CD Projekt Red będzie musiał ponieść z tytułu rozwiązania umowy z THQ. – Nasze porozumienie miało wstępny charakter. Mam nadzieję, że rozstaniemy się w zgodzie – oświadcza. Przypomina, że THQ był na bieżąco informowany o sporze z Namco. – Nasi partnerzy z THQ do jego zakończenia wstrzymywali się z podejmowaniem jakichkolwiek działań związanych z wydaniem „Wiedźmina 2". Nie ponieśli zatem żadnych kosztów – mówi. Deklaruje, że spółka poinformuje o zamknięciu sprawy komunikatem bieżącym.

Iwiński zapowiada, że CD Projekt Red i Namco Bandai natychmiast zaczną rozmowy na temat nowej umowy wydawniczej. - Powinna zostać podpisana najpóźniej w pierwszej dekadzie stycznia – mówi Iwiński. – Zaraz potem chcemy zacząć ostrą kampanię promocyjną. Będzie skoordynowana z akcją za oceanem robioną wspólnie z Warner Bros – dodaje Iwiński. Przyznaje, że łączne wydatki na ten cel sięgną kilku milionów dolarów amerykańskich. Gros z nich będzie skierowana na najważniejsze rynki, na których sprzedają się gry na konsolę Microsoftu, czyli: USA, Wielką Brytanię, Niemcy, Francję i Australię.

Przedstawiciel CD Projektu podtrzymuje wcześniejsze deklaracje, że „Wiedźmin 2" na Xbox360 zadebiutuje w I kwartale. – Dokładną datę będziemy mogli podać po podpisaniu umowy z Namco – wskazuje. Nie chce rozmawiać o oczekiwanej sprzedaży na tę platformę (na PC „Wiedźmina 2" kupiło już ponad 1 mln klientów). Analitycy ING w ostatniej rekomendacji szacowali, że w 2012 r. tytuł na Xbox360 sprzeda się w 0,9 mln egzemplarzy. Kolejne 0,5 mln sprzeda się w kolejnych latach. – Autorzy rekomendacji dość dobrze poznali nasz biznes i spółkę – ucina wątek.

Zwraca uwagę, że finał sporu będzie się wiązał z uwolnieniem złożonego w francuskim sądzie depozytu na kwotę 1,02 mln euro (była to część należności, które Namco Bandai miało przekazać CD Projektowi z tytułu sprzedaży „Wiedźmina 2" na PC). – Biorąc pod uwagę, że przez kilka miesięcy złoty sporo osłabł wobec euro, była to całkiem opłacalna lokata – podsumowuje.

Inwestorzy, którzy we wtorek, nie znając wyroku, pozbywali się akcji CD Projekt Red, w środę zachowywali się bardzo spokojnie. Kurs na otwarciu lekko stracił na wartości ale potem szybko odrobił straty. Obecnie (godz. 10.45) papiery technologicznej spółki kosztują po 5,04 zł tj. 0,8 proc. więcej niż dzień wcześniej.